Logo Przewdonik Katolicki

Przestrzeń ekumenicznej jedności

Mariusz Kaszyński
Fot.

Od trzech lat w parafii św. Mikołaja w Brudzewie Kolskim, w pierwszą niedzielę po uroczystości Wszystkich Świętych, na ekumenicznej modlitwie spotykają się katolicy i wierni z parafii ewangelicko-reformowanej w Żychlinie k.Konina. Bodźcem do modlitwy i współpracy na płaszczyźnie parafialnej było odnowienie w 2005 r., z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Brudzewa przy udziale władz...

Od trzech lat w parafii św. Mikołaja w Brudzewie Kolskim, w pierwszą niedzielę po uroczystości Wszystkich Świętych, na ekumenicznej modlitwie spotykają się katolicy i wierni z parafii ewangelicko-reformowanej w Żychlinie k.Konina.

Bodźcem do modlitwy i współpracy na płaszczyźnie parafialnej było odnowienie w 2005 r., z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Brudzewa przy udziale władz gminy Brudzew, cmentarza rodzinnego Kurnatowskich, właścicieli miasta, a następnie dóbr brudzewskich w latach 1782-1939. 6 listopada 2005 r. obydwaj duszpasterze: ks. Zbigniew Wróbel (par. Brudzew) i ks. Tadeusz Jelinek, spotkali się na wspólnej modlitwie i dokonali błogosławieństwa odrestaurowanego cmentarza brudzewskiego.

W niedzielę 4 listopada br. ks. Jelinek gościł w Brudzewie przez cały dzień. Uczestniczył w przedpołudniowych Mszach św., podczas których głosił Słowo Boże. Przeprowadził też krótką katechezę dla rodziców dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej i był jednym z słuchaczy koncertu muzycznego, jaki odbył się w ramach VI Festiwalu Muzyki Organowej. W Brudzewie przebywała również czternastoosobowa delegacja parafian z Żychlina oraz trzy osoby z parafii ewangelicko-augsburskiej w Turku. Podczas spaceru gościom pokazano najciekawsze zabytki miejscowości.

O godz. 16 na dworskim cmentarzu odbyło się nabożeństwo żałobne w intencji spoczywających tam ostatnich właścicieli majątku brudzewskiego: Wacława i Marii Kurnatowskich, ich córki Cecylii Kurnatowskiej oraz wnuków: Krzysztofa Morsztyna i Marka Gutta. Liturgię słowa prowadzili obydwaj duchowni, a wezwania modlitewne odczytał prezes Towarzystwa Przyjaciół Brudzewa Ryszard Kaszyński. Godzinę później w kościele św. Mikołaja rozpoczęła się Msza św., którą odprawił ks. Zbigniew Wróbel. Tekst Ewangelii odczytał i homilię wygłosił ks. Tadeusz Jelinek. W nabożeństwie na cmentarzu i w Eucharystii uczestniczyły władze gminy Brudzew, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Brudzewa, przedstawiciele rodziny Kurnatowskich oraz wierni reprezentujący trzy wyznania chrześcijańskie. Po Mszy św. goście z Żychlina i Turku obejrzeli prezentację multimedialną nt. historii Brudzewa i dziejów rodu Kurnatowskich. Podczas rozmowy nt. przyszłości, zaplanowano wspólną modlitwę na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Felicjanowie k.Władysławowa, gdzie spoczywają dawniejsze pokolenia Kurnatowskich, zorganizowanie spotkania z przedstawicielami innych linii tego rodu, a także częstsze kontakty między wiernymi zaprzyjaźnionych już chyba parafii.

Wacław i Maria Kurnatowscy, kalwin i katoliczka, połączyli się kiedyś węzłem małżeńskim. Dziś cmentarz, na którym spoczywają ich doczesne szczątki, staje się symbolem jedności chrześcijan w wymiarze lokalnym. Ekumeniczne spotkania w par. Brudzew mogą stać się przyczynkiem do odbudowania utraconej przed wiekami jedności Kościoła.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki