Tuż przed godz. 11 w kuluarach emocje sięgają zenitu. Niektórzy spoglądają nerwowo na scenę, inni uśmiechają się, jakby w ogóle nie mieli tremy. Nagle szum ucicha. Wchodzi Zbigniew Grochal, aktor Teatru Nowego w Poznaniu. To on, jak co roku, poprowadzi...
W sobotę 17 listopada, w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbył się 14. Przegląd Muzyczno-Wokalny Osób Niepełnosprawnych.
Tuż przed godz. 11 w kuluarach emocje sięgają zenitu. Niektórzy spoglądają nerwowo na scenę, inni uśmiechają się, jakby w ogóle nie mieli tremy. Nagle szum ucicha. Wchodzi Zbigniew Grochal, aktor Teatru Nowego w Poznaniu. To on, jak co roku, poprowadzi koncert. – Od wielu lat staję tutaj i serdecznie się do was uśmiecham – dodaje otuchy tym, którzy za chwilę wystąpią.
Za moimi plecami słyszę krótką rozmowę dwóch kobiet. – Ciekawe, kto będzie pierwszy – mówi jedna. – Jak to kto? – dziwi się druga. – Wszyscy! I rzeczywiście. Zbigniew Grochal zapowiada, że niepełnosprawni wspólnie odśpiewają hymn Unii Europejskiej.
Podium zapełnia się artystami. Wśród nich są niewidomi, osoby na wózkach inwalidzkich, niepełnosprawni intelektualnie. Pochodzą z różnych regionów Polski: z Gołańczy, Owińsk, Poznania, Wągrowca i Zielonej Góry. Niektórzy przyjechali aż z Wielkiej Brytanii. Dlatego unijny hymn zaśpiewano w dwóch językach: jedną zwrotkę po polsku, drugą po angielsku.
Tango na wózkach
Chwilę później zaczęło się wielkie show. Pierwsi zaprezentowali się niepełnosprawni z Lubuskiego Stowarzyszenia Inwalidów Narządu Ruchu. Na widok trzynastu tancerzy, w tym dziewięciu na wózkach, sala zamarła. Wszyscy wpatrywali się w ich wyczyny. Siedzące za mną kobiety znów zaczęły rozmawiać. Jedna skomentowała: „– Przy nich «Taniec z Gwiazdami» wysiada”. Zespół tańca na wózkach wystąpił jeszcze raz na koniec koncertu. Niepełnosprawni zatańczyli tango. Zebrali owacje na stojąco.
Nie zabrakło występów wokalnych. Tadeusz Krysa z Wągrowca zaśpiewał „Puste koperty”, a jego kolega Tomasz Dutkiewicz utwór zespołu Ich Troje – „Powiedz”. – Ale miałem tremę – powiedział nam po koncercie. – Długo ćwiczyłem, ale się udało – cieszył się. Zapytany, co mu daje udział w takim przeglądzie, odpowiedział bez wahania: – Wiarę we własne siły.
Aleksandra Daukszewicz, niewidoma studentka pedagogiki specjalnej, zaśpiewała piosenkę „Nie wierz mi, nie ufaj mi”. Jej wokal zaparł dech w piersiach nie tylko obecnym w Auli UAM. Tą piosenką wyśpiewała też I miejsce na festiwalu w Ciechocinku. Wśród piosenkarzy znaleźli się jeszcze: Iwona Majewska z Gołaszewa, która zaśpiewała „Pytasz mnie”, oraz Sławomir Frączak z Wągrowca – „Są takie dni w tygodniu”.
Showmanami okazali się poznaniacy z Warsztatu Terapii Zajęciowej „Ognik”. Najpierw zadedykowali piosenkę „Pędzą konie po betonie” swoim wychowawcom, a potem zachęcali do klaskania. Wielki aplauz zebrała wiązanka utworów wykonana przez chór „Dzieci Papy” z Owińsk. Zespołem kieruje niewidomy nauczyciel muzyki Henryk Wereda. Chór koncertuje w Polsce i za granicą. Na swoim koncie ma już trzy płyty.
Byli Anglicy, nie było Niemców
Anglicy wykonali kilka utworów. Na przeglądzie są już drugi raz. – Dwa lata temu przyjechałem do tej pięknej auli sam. Postanowiłem wtedy, że w następnym roku przyjadę z grupą. I tak się stało. Wzięliśmy udział w koncercie. To był fantastyczny czas. Potem w domu dzieliliśmy się swoimi doświadczeniami. Jestem szczęśliwy, że mogłem przyjechać z kolejną grupą – powiedział Steven Hill, opiekun grupy z organizacji charytatywnej na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi „Coventry Mind”. Wśród nich był grający na keyboardzie Philip, który ukończył Wyższą Szkołę Muzyczną i prowadzi raz w tygodniu audycję muzyczną w lokalnej stacji.
W tym roku zabrakło gości z Niemiec. – Nie ma ich z nami, ale to nie znaczy, że zaprzestaliśmy współpracy – tłumaczył ich Zdzisław Bączkiewicz, pomysłodawca przeglądu muzyczno-wokalnego. Niemcy przeszli na bezpośrednią współpracę z warsztatami zawodowymi. Koncertowali we wrześniu.
Przegląd zakończył się wspólną piosenką pożegnalną. Zbigniew Grochal chwalił niepełnosprawnych:
– Jak bardzo chcą żyć, uśmiechać się, tworzyć, być w nurcie tego życia. Pochwał nie szczędził też ks. Przemysław Konieczny, diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych w archidiecezji poznańskiej. – Poziom koncertu zasługuje na najwyższe noty, nie tylko ze względu na przygotowanie i występ, ale też klasę, z jaką niepełnosprawni ukazują swoje serce – powiedział „Przewodnikowi” ks. Konieczny.

Zdzisław Bączkiewicz pomysłodawca i organizator koncertu
– Z roku na rok nasi niepełnosprawni artyści prezentują coraz wyższy poziom. Pamiętam pierwszy przegląd muzyczny. To było w latach 90. Wtedy przyjechała grupa osób niepełnosprawnych intelektualnie z Dolnej Saksonii, z którą współpracowaliśmy już od 1979 r. Nasz wspólny dorobek był całkiem niezły. Pomyślałem, że można by wyjść z nim na zewnątrz. Dziś występują artyści z różną niepełnosprawnością. Przyjeżdżają z wielu regionów Polski. Od dwóch lat gościmy też grupę z Anglii. Chciałbym, aby na koncert przychodziło więcej widzów. Żeby zobaczyli, jak profesjonalnie śpiewają i tańczą niepełnosprawni.
Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją
Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.
W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:
- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.
Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.
Masz konto? Zaloguj się
Subskrypcja miesięczna

Zyskaj codzienny dostęp do wartościowych treści, które pomagają lepiej rozumieć świat, wiarę i współczesne wydarzenia — gdziekolwiek jesteś i kiedy tylko chcesz.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Wypróbuj bez ryzyka
Rozpocznij od 14 dni bezpłatnego dostępu i sprawdź wszystkie możliwości serwisu.
Po okresie próbnym subskrypcja kosztuje tylko 19,90 zł miesięcznie.
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Subskrypcja roczna

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Najlepsza cena
Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.
- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.














