Logo Przewdonik Katolicki

Wolność dla dobra

Marcin Jarzembowski
Fot.

Odzyskanie wolności było możliwe jedynie dzięki mocy ducha polskiego narodu. Tę moc naród czerpał od samego Boga. Z nim wiązał nadzieję niepodległości powiedział bp Jan Tyrawa. Ordynariusz diecezji bydgoskiej 11 listopada przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny w katedrze św. Marcina i św. Mikołaja. Biskup Tyrawa w homilii podkreślił, że jedyną w swoim...

„Odzyskanie wolności było możliwe jedynie dzięki mocy ducha polskiego narodu. Tę moc naród czerpał od samego Boga. Z nim wiązał nadzieję niepodległości” – powiedział bp Jan Tyrawa. Ordynariusz diecezji bydgoskiej 11 listopada przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny w katedrze św. Marcina i św. Mikołaja.

Biskup Tyrawa w homilii podkreślił, że jedyną w swoim rodzaju rolę w odzyskiwaniu niepodległości odegrał Kościół, który także padł ofiarą rozbiorów. – Prześladowanie Kościoła, a w rzeczywistości wiary, okazało się bardziej bolesne niż utrata politycznej niepodległości. Tu tkwi ostateczne źródło zazębiania się Kościoła i Ojczyzny, kiedy zrozumiano, że obrona wiary jest równocześnie obroną interesów narodowych i odwrotnie – powiedział ordynariusz.

Hierarcha stwierdził, że za odzyskanie wolności – również dla Europy, Polska zapłaciła bardzo wysoką cenę – najpierw w 1920 roku i podczas drugiej wojny światowej. Wówczas dokonało się to, co dziś nazywamy „zderzeniem cywilizacji”. – Wojny te toczono już nie tylko w obronie dobra narodowego, ale w obronie cywilizacji europejskiej, której zagrażał z jednej strony komunizm, a z drugiej barbarzyństwo kultów germańskich – dodał.

Biskup Jan Tyrawa uważa, że odzyskanie niepodległości jest darem, którego nie wolno zaprzepaścić w egoizmie i prywacie. – To dziś stanowi treść patriotyzmu. Tego oczekuje od nas Ojczyzna – od polityków i szarych obywateli, tym więcej, im więcej każdy z nas otrzymał. Odzyskaliśmy wolność po to, aby móc łatwiej czynić dobro, również to dobro wspólne, jakim jest Polska – powiedział.

Biskup bydgoski wskazał na zagrożenia, na jakie wystawiona jest dzisiaj Ojczyzna. – Niebezpieczny jest podział, który wyrasta z różnych źródeł kulturowych i cywilizacyjnych, który rodzi pogardę dla Boga, moralności, drugiego człowieka, gdzie racją jest barbarzyńska siła. Raz jeszcze trzeba powtórzyć, że legalizacja aborcji i eutanazji, eksperymentów inżynierii genetycznej na embrionach, związków poza mężczyzną i kobietą nie jest już tylko prostym podziałem, który może ubogacać, lecz jest zderzeniem cywilizacji, które musi doprowadzić do kryzysu kultury europejskiej.

Biskup Tyrawa odwołał się także do bohaterskiej postaci majora Waleriana Łukasińskiego, więzionego przez zaborców przez 44 lata życia bez możliwości kontaktu z rodziną, z zakazem pisania listów czy korzystania z książek. Hierarcha wskazał na niego, jako na przykład człowieka, który potrafił przebaczyć swoim oprawcom.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki