Logo Przewdonik Katolicki

Harcerstwo

Patryk A. Nachaczewski
Fot.

Kiedy zrodził się w Polsce ruch harcerski i jakie są jego podstawowe cele? Ruch skautowy na ziemiach polskich, który przyjął później określenie harcerstwo, powstał na przełomie lat 1910/11 i w krótkim czasie osiągnął imponujące rozmiary, pomimo zaborów i I wojny światowej. Celem skautingu na całym świecie jest wychowanie młodych ludzi na dzielnych...

Kiedy zrodził się w Polsce ruch harcerski i jakie są jego podstawowe cele?

Ruch skautowy na ziemiach polskich, który przyjął później określenie „harcerstwo”, powstał na przełomie lat 1910/11 i w krótkim czasie osiągnął imponujące rozmiary, pomimo zaborów i I wojny światowej. Celem skautingu na całym świecie jest wychowanie młodych ludzi na dzielnych i prawych dorosłych, aktywnych i gotowych do służby Bogu, Ojczyźnie i bliźnim. Jak to określił Andrzej Małkowski, ojciec polskiego skautingu: harcerstwo to Skauting plus Niepodległość.

Harcerze szukają atrakcyjnych form dla pozornie nieatrakcyjnych treści: wyprawy do lasu, gry terenowe i miejskie, ogniska i obozy. A przy tym wszystkim istotną rolę odgrywa służba: od zwykłej warty obozowej do Białej Służby podczas papieskich pielgrzymek.

 

Co daje młodemu człowiekowi bycie harcerzem?

Dla bardzo wielu ludzi czas w drużynie jest ważnym etapem w ich życiu. Wielu pozostaje w służbie instruktorskiej, co świadczy o tym, że gotowi są przekazywać młodszym to, czego sami doświadczyli. Taka praca staje się ważnym doświadczeniem organizatorskim, koncepcyjnym, ideowym, które trudno znaleźć poza harcerstwem. Niejednokrotnie młodzi ludzie w wieku studenckim potrafią już organizować stuosobowe obozy, a czasem większe przedsięwzięcia (np. służby harcerskie podczas spotkań lednicowych). Ale czy można w kilku zdaniach przekazać czar obozowego ogniska, blask zachodzącego nad górami słońca czy uśmiech osoby, wobec której pełnimy służbę?

           

Czy religia pełni jakąś rolę w harcerstwie?

Harcerze lubią przypominać zdanie wypowiedziane niegdyś przez Roberta Baden-Powella, ojca światowego skautingu, do Andrzeja Małkowskiego: „Jeśli wasz skauting miałby być bez Boga, to lepiej, żeby go w ogóle nie było”. Służba Bogu jest istotną częścią polskiego harcerstwa. Nasi poprzednicy płacili często wysoką cenę za zachowanie wartości chrześcijańskich w ruchu harcerskim. Dziś Bóg wrócił na należne Mu miejsce. Harcerze przyrzekają służyć Bogu, choć realizacja tego zobowiązania wygląda różnie w poszczególnych związkach w Polsce.

 

Z podharcmistrzem Tomaszem Nowackim,

(Wielkopolska Chorągiew Harcerzy ZHR),

rozmawiał:

Patryk A. Nachaczewski

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki