Logo Przewdonik Katolicki

Najpierw formacja, potem akcja

Błażej Tobolski
Fot.

Z Bogumiłą Kanią-Łącka, prezesem Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej w Poznaniu, rozmawia Błażej Tobolski W niedzielę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, w tym roku przypadającą 25 listopada, Akcja Katolicka obchodzi swoje święto patronalne. Jest to również czas podsumowania kolejnego roku pracy... Tegoroczne święto jest dla nas szczególne, ponieważ kończymy...

Z Bogumiłą Kanią-Łącka, prezesem Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej w Poznaniu, rozmawia Błażej Tobolski


W niedzielę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, w tym roku przypadającą 25 listopada, Akcja Katolicka obchodzi swoje święto patronalne. Jest to również czas podsumowania kolejnego roku pracy...

– Tegoroczne święto jest dla nas szczególne, ponieważ kończymy nie tylko kolejny rok pracy, ale pierwsze 10 lat działalności odrodzonej Akcji Katolickiej w naszej archidiecezji. W 1997 roku, w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, odbyła się bowiem inauguracja pracy pierwszych parafialnych oddziałów i wtedy też 39 prezesów otrzymało nominacje na te stanowiska. Z tej okazji, oprócz uroczystej Mszy św., przewidzieliśmy także sympozjum, podczas którego wysłuchamy wykładu na temat „Akcja Katolicka – nowoczesne apostolstwo laikatu katolickiego w nauczaniu kard. Augusta Hlonda” ks. prof. Bernarda Kołodzieja TChr. W tym dniu przyznane zostaną po raz pierwszy odznaczenia dla osób, które w ciągu minionego dziesięciolecia poświęciły najwięcej serca i czasu, aby to stowarzyszenie w naszej archidiecezji mogło się nie tylko odrodzić, ale i rozwijać. Będzie to tytuł „Zasłużony dla Akcji Katolickiej” oraz medal „Ad Regnum Dei Augendum” (Dla Wzrostu Królestwa Bożego).

Została też wydana kolejna publikacja, nr 10 w serii „Biblioteka DIAK Poznań”, podsumowująca mijające dziesięciolecie naszej działalności, pt. „Podążając tą drogą”. W książce tej szczególne miejsce zajmują i stanowią jej „duchową strukturę”, rozmieszczone wśród tekstów i materiałów, rozważania stacji Drogi Krzyżowej. Rozważania te zostały przygotowane przez pierwszego asystenta kościelnego AK w archidiecezji ks. prałata Stefana Schudego, który zakończył swoją pracę po dziesięciu owocnych latach służby.

Jakie priorytety w działaniu stawia sobie Akcja Katolicka w roku przyszłym?
– Planując naszą działalność na rok następny, uwzględniliśmy hasło programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na ten okres: „Bądźmy uczniami Chrystusa”. Jako stowarzyszenie, zgodnie ze swoim statutem, zobowiązani jesteśmy bowiem do realizacji celów i zadań Kościoła. Dla członków naszego stowarzyszenia hasło to zostało uszczegółowione o zawołanie: „Akcja Katolicka szkołą świętości i apostolstwa”. Pragniemy kontynuować spotkania otwarte dotyczące nauczania społecznego Kościoła, ale już w formie systematycznego studium. Adresowane jest ono szczególnie do osób zaangażowanych w życie publiczne i w różnorodną działalność społeczną. Takie studium w naszym zamierzeniu ma być elementem katechezy dorosłych.

Tego typu spotkania tematyczne prowadzi już jeden z naszych oddziałów przy parafii Nawiedzenia NMP w Poznaniu. Mamy zamiar zachęcić też oddziały parafialne Akcji Katolickiej, również poznańskie, aby włączały się w organizację regionalnych dni kultury chrześcijańskiej, co z powodzeniem jest realizowane w niektórych miastach archidiecezji. Zależy nam również na tworzeniu nowych oddziałów w parafiach, co uwarunkowane jest zarówno aktywnością osób świeckich, jak i zapałem poszczególnych księży proboszczów.

Planujemy również zorganizowanie sympozjum z okazji 20-lecia adhortacji apostolskiej „Christifideles laici” i oczywiście dwóch zjazdów rejonowych: wiosną w północnej części archidiecezji i jesienią w części południowej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki