Logo Przewdonik Katolicki

Na Drodze św. Jakuba

Jadwiga Knie-Górna
Fot.

W dniach 10-11 listopada w domu Fundacji Wioski Franciszkańskiej w Janicach koło Jeleniej Góry odbyło się ogólnopolskie spotkanie pielgrzymów do Santiago de Compostela i osób zajmujących się odtwarzaniem Drogi św. Jakuba w naszym kraju. Okazją była 25. rocznica ogłoszenia przez Jana Pawła II Aktu Europejskiego (Santiago de Compostela, 9.11.1982 r.), który stał się impulsem...

W dniach 10-11 listopada w domu Fundacji Wioski Franciszkańskiej w Janicach koło Jeleniej Góry odbyło się ogólnopolskie spotkanie pielgrzymów do Santiago de Compostela i osób zajmujących się odtwarzaniem Drogi św. Jakuba w naszym kraju. Okazją była 25. rocznica ogłoszenia przez Jana Pawła II „Aktu Europejskiego” (Santiago de Compostela, 9.11.1982 r.), który stał się impulsem do odtworzenia głównego szlaku pątniczego i kulturowego naszego kontynentu.

Uczestnicy spotkania przygotowali tekst Deklaracji, która jest odpowiedzią na apel i prośbę Jana Pawła II, zawarte w „Akcie Europejskim”. Zebrani przedstawili też obecny stan prac nad wytyczeniem, oznakowaniem i utrzymaniem Drogi św. Jakuba w Polsce.

Reprezentanci grup inicjatywnych odtwarzających odcinki Drogi w Polsce podjęli również kilka decyzji mających ukierunkować dalsze działania dotyczące m.in. oznakowania i nazewnictwa poszczególnych odcinków tego szlaku pątniczego w Polsce. Najważniejszym obszarem działań ma pozostać duchowość Drogi. Nie zaniedbując jej strony technicznej (oznakowanie, miejsca noclegowe, opisy, publikacje), pierwszoplanowy pozostaje jej wymiar duchowy. Droga powinna posiadać charakter otwarty, w najgłębszym sensie ekumeniczny, ale z całą świadomością korzeni pielgrzymowania, o których mówił także Jan Paweł II w „Akcie Europejskim”.

Obecnie w Polsce istnieje nieco ponad 1000 km oznakowanych odcinków Drogi św. Jakuba, głównie na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce, które łączą się z ogólnoeuropejską siecią szlaków pątniczych oznakowanych tradycyjnym znakiem muszli. Wszystkie Szlaki Jakubowe prowadzą do hiszpańskiego Santiago de Compostela, gdzie według tradycji znajduje się grób Apostoła św. Jakuba Starszego. Więcej o Drodze św. Jakuba na stronie internetowej: www.camino.net.pl.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki