Logo Przewdonik Katolicki

Jak się nie przeziębić

Renata Krzyszkowska, PK
Fot.

Za oknem deszcz, czasem śnieg, wiatr i niskie temperatury. Wiele niedźwiedzi jak dotąd nie zapadło w sen zimowy, dlatego starzy górale uważają, że cieplejsze dni jeszcze wrócą. Póki co w przychodniach lekarskich tłok, bo wzrosła liczba infekcji wirusowych i przeziębień. By zminimalizować ryzyko choroby, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad: 1. Dobrze się wysypiaj. 2. Rano,...

Za oknem deszcz, czasem śnieg, wiatr i niskie temperatury. Wiele niedźwiedzi jak dotąd nie zapadło w sen zimowy, dlatego starzy górale uważają, że cieplejsze dni jeszcze wrócą. Póki co w przychodniach lekarskich tłok, bo wzrosła liczba infekcji wirusowych i przeziębień. By zminimalizować ryzyko choroby, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad:

1. Dobrze się wysypiaj.

2. Rano, przed wyjściem z domu, zjedz porządne śniadanie.

3. Ubieraj się tak, by z jednej strony nie wychłodzić organizmu (ważna czapka, szalik i rękawiczki), z drugiej, by się nie przegrzać.

4. Nawet jeśli nie ma śniegu, noś typowo zimowe buty, aby w stopy zawsze było ci sucho i ciepło.

5. Jeśli już przemokniesz i przemarzniesz, jak najszybciej rozgrzej się gorącą herbatą, weź ciepłą kąpiel.

6. Staraj się, aby w twojej diecie nie brakowało warzyw i owoców zawierających dużo witaminy C (dobrym i stosunkowo tanim jej źródłem jest kiszona kapusta). Witamina C zwiększa odporność organizmu i utrudnia drobnoustrojom przenikanie przez błony śluzowe.

7. Udowodniono naukowo, że podatność na przeziębienia zwiększa palenie tytoniu, dlatego jeśli jesteś od niego uzależniony, przynajmniej ogranicz liczbę wypalanych papierosów.

8. Jeśli to możliwe, unikaj dużych skupisk ludzi (stadiony sportowe, centra handlowe), gdzie łatwo się zarazić.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki