Logo Przewdonik Katolicki

W skrócie

Błażej Tobolski, Jadwiga Knie-Górna
Fot.

Prace w sprawie beatyfikacji Jana Pawła II postępują szybciej, odkąd Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych powołała na stanowisko relatora dominikanina o. Daniela Olsa uważa włoski tygodnik Famiglia Cristiana. Informuje również, że postulator procesu beatyfikacyjnego ks. prałat Sławomir Oder przygotowuje już Positio, w którym podsumuje rezultaty...

» Prace w sprawie beatyfikacji Jana Pawła II postępują szybciej, odkąd Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych powołała na stanowisko relatora dominikanina o. Daniela Olsa – uważa włoski tygodnik „Famiglia Cristiana”. Informuje również, że postulator procesu beatyfikacyjnego ks. prałat Sławomir Oder przygotowuje już „Positio”, w którym podsumuje rezultaty procesów diecezjalnych z Rzymu i Krakowa, w czasie których przesłuchano ponad 120 świadków życia papieża.

» Relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus pielgrzymują po kościołach Rzymu. 14 listopada na czas audiencji generalnej relikwiarz został przeniesiony na Plac św. Piotra, gdzie przed 10 laty, 19 października 1997 r., Jan Paweł II ogłosił świętą karmelitankę najmłodszym w dziejach doktorem Kościoła. Peregrynacja zbiega się ze 120. rocznicą spotkania św. Teresy z papieżem Leonem XIII. Jednocześnie jest to 80. rocznica obrania świętej za patronkę misji i misjonarzy.

» Starzenie się społeczeństwa staje się coraz większym wyzwaniem nie tylko dla instytucji państwowych i społecznych, ale również dla Kościoła. Wykazano to podczas sympozjum o opiece duszpasterskiej nad chorymi w starszym wieku, które zorganizowała w Watykanie Papieska Rada Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Była to XXII konferencja międzynarodowa, przeprowadzona przez ten urząd kurialny, powołany do życia przez Jana Pawła II w 1985 r. (początkowo jako Komisja, od r. 1988 – pod obecną nazwą). Zdaniem obradujących, analiza demograficzna pokazuje jasno, że żaden z krajów Unii Europejskiej nie będzie w stanie sprostać za kilka lat wymaganiom opieki lekarskiej i systemowi świadczeń emerytalno-rentowych.

» W Wielkiej Brytanii opublikowano bezprecedensowy, pierwszy tego typu, raport na temat przerywania ciąży. Przygotowano go w związku z obchodzoną w tym roku 40. rocznicą liberalizacji prawa aborcyjnego na Wyspach Brytyjskich. Z dokumentu wynika, iż w ciągu czterech dekad obowiązywania ustawy dokonano prawie 7 mln aborcji.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki