Odpust w Jarząbkowie
Władysław Ciesielski
Wierni z parafii w Jarząbkowie (dekanat Września I) uczcili swojego patrona św. Marcina.
Sumie odpustowej, sprawowanej w niedzielę 11 listopada w kościele parafialnym w Jarząbkowie, przewodniczył o. Edward Stradomski, opat Archiopactwa Ojców Cystersów w Jędrzejowie. W homilii przypomniał postać św. Marcina, jego zasługi oraz działalność jako biskupa Tours. Jak podkreślił,...
Wierni z parafii w Jarząbkowie (dekanat Września I) uczcili swojego patrona – św. Marcina.
Sumie odpustowej, sprawowanej w niedzielę 11 listopada w kościele parafialnym w Jarząbkowie, przewodniczył o. Edward Stradomski, opat Archiopactwa Ojców Cystersów w Jędrzejowie. W homilii przypomniał postać św. Marcina, jego zasługi oraz działalność jako biskupa Tours. Jak podkreślił, postawa św. Marcina wobec ubogich powinna być dla nas wzorem postępowania nie tylko wobec biedy materialnej, ale także duchowej. – Święty Marcin słuchał głosu Boga i idąc za tym głosem czynił dobro bliźnim – mówił o. Stradomski. Pytał również, jaka jest nasza postawa. Czy idziemy za przykładem św. Marcina, czyniąc zadość słowom Jezusa z Ewangelii wg św. Mateusza: „Wszystko, cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40).
Święty Marcin „przemawia” do wiernych z parafii w Jarząbkowie nie tylko od święta, ale również na co dzień – z obrazu umieszczonego w ołtarzu głównym. W górnej części tego wizerunku ukazana jest Matka Boża Śnieżna, w dolnej natomiast klęczące postacie adorujących ją biskupów: św. Marcina i św. Mikołaja. Nazwa typu tego obrazu związana jest z legendą mówiącą o objawieniu się Matki Bożej we śnie patrycjuszowi Janowi, żyjącemu w połowie IV wieku, za pontyfikatu papieża Liberiusza. Papież ten otrzymał polecenie wzniesienia świątyni na wzgórzu, na którym zobaczy śnieg. Według wspomnianej legendy śnieg pojawił się w czasie sierpniowych upałów na wzgórzu Eskwilin w Rzymie, gdzie zgodnie z życzeniem Matki Bożej postawiono bazylikę. Obraz z Jarząbkowa, namalowany na wzór obrazu Matki Bożej Śnieżniej, pochodzi z 1833 roku i staraniem proboszcza parafii ks. kan. Stanisława Borowiaka, został poddany pracom konserwatorskim w ubiegłym roku.