Logo Przewdonik Katolicki

Poznawać znaki czasu

Marcin Jarzembowski
Fot.

Biskup Jan Tyrawa poświęcił w bydgoskiej katedrze nowy sztandar Akcji Katolickiej. Jest to pierwszy tak ważny symbol w historii stowarzyszenia, które działa w strukturach diecezji od ponad trzech lat. Na jednej stronie sztandaru widnieje wyszyty wizerunek patronki diecezji Matki Bożej Pięknej Miłości, a na drugiej znak Akcji Katolickiej. Gwoździe na drzewcu upamiętniają ofiarodawców...

Biskup Jan Tyrawa poświęcił w bydgoskiej katedrze nowy sztandar Akcji Katolickiej. Jest to pierwszy tak ważny symbol w historii stowarzyszenia, które działa w strukturach diecezji od ponad trzech lat.

Na jednej stronie sztandaru widnieje wyszyty wizerunek patronki diecezji Matki Bożej Pięknej Miłości, a na drugiej znak Akcji Katolickiej. Gwoździe na drzewcu upamiętniają ofiarodawców sztandaru, zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych.

Wyróżnik
Według diecezjalnego asystenta Akcji Katolickiej, sztandar podczas różnych uroczystości będzie podkreślał ich rangę. – Oczywiście, najważniejsze zadania realizujemy pod sztandarem Chrystusa, ale ten nasz sztandar jest znakiem, który skupia wokół siebie ludzi. Doświadczyłem tego podczas pierwszej pielgrzymki Akcji Katolickiej na Jasną Górę. Widziałem wtedy tłumy wiernych z różnych diecezji ze swoimi sztandarami. Był to dla nich czytelny wyróżnik. Wtedy to pragnienie zaczęło kiełkować. Dzisiaj zostało zrealizowane – powiedział ks. Krzysztof Panasiuk.

Zdaniem kapłana, spotkania członków Akcji Katolickiej z terenu diecezji są okazją do refleksji nad dalszym posłannictwem wśród wiernych. – Członków wciąż przybywa. Nasze zadania nie tyle się zmieniają, co rozszerzają. Przez ponad trzy lata wspólnej pracy dostrzegamy więcej potrzeb, chociażby propagowania Katolickiej Nauki Społecznej oraz świadczenia pomocy w ramach charyzmatów, które każdy z nas odkrywa. Poszczególne oddziały muszą nieustannie weryfikować to, do czego Pan Bóg nas powołuje. Warto rozpoznawać znaki czasu i ochotnie oddawać się służbie Ewangelii – dodał ks. Panasiuk.


Sztandar wykonały siostry klaryski z Bydgoszczy

Konsekwencja w działaniu
Prezes Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Hanna Marchlik podkreśliła, że każdej organizacji powinien towarzyszyć sztandar – widoczny znak przynależności. – Na ten moment czekaliśmy z utęsknieniem. Planujemy, aby pielgrzymował on po wspólnotach, przy których działa Akcja Katolicka. Dzisiaj bycie członkiem naszego stowarzyszenia to wielka odpowiedzialność. Oprócz modlitwy i formacji stoją przed nami zadania, które ciągle ewoluują. Zaniedbanie tylko drobnego elementu może spowodować, że nasza działalność duszpasterska nie będzie efektywna – podkreśliła.

Zdaniem ordynariusza diecezji bydgoskiej bp. Jana Tyrawy, zadaniem Akcji Katolickiej jest nieustanna dyskusja o kulturze chrześcijańskiej w społeczeństwie oraz propaganda, czyli wyjście do ludzi i pokazanie im, że chrześcijaństwo stanowi „receptę na życie”. – Każdy człowiek stawia sobie pytania. I to właśnie chrześcijaństwo może mu służyć pełnią odpowiedzi. Nawet gdyby te odpowiedzi nie były satysfakcjonujące – podkreślił bp Jan Tyrawa.

W diecezji bydgoskiej Akcja Katolicka liczy piętnaście oddziałów, które zrzeszają ponad dwustu członków.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki