Logo Przewdonik Katolicki

Duchowe high definition

Wojciech Nowicki
Fot.

Rycerstwo Niepokalanej jest międzynarodowym stowarzyszeniem katolickim, które liczy trzy miliony członków. Wśród nich jest spora rzesza młodych, którzy kilka lat temu postanowili utworzyć w Polsce Młodzieżowy Ruch Rycerstwa Niepokalanej. Może do niego należeć każdy, kto ma od 16 do 30 lat i należy do Rycerstwa. Głównym celem...

    Rycerstwo Niepokalanej jest międzynarodowym stowarzyszeniem katolickim, które liczy trzy miliony członków. Wśród nich jest spora rzesza młodych, którzy kilka lat temu postanowili utworzyć w Polsce Młodzieżowy Ruch Rycerstwa Niepokalanej. Może do niego należeć każdy, kto ma od 16 do 30 lat i należy do Rycerstwa.

 

Głównym celem ruchu, jak i całego Rycerstwa Niepokalanej, jest „zdobycie całego świata dla Chrystusa przez Niepokalaną”. Ten cel młodzi realizują na różne sposoby. Istotnym elementem działania jest modlitwa i formacja. Młodzi Rycerze zaangażowani są w życie parafialne: dbają o służbę liturgiczną, dekoracje, przygotowują spektakle, adoracje i inne akcje w parafiach.

 

Prócz tego wspólnie wyjeżdżają na rekolekcje i organizują zjazdy. Ostatni odbył się w lipcu w Niepokalanowie pod hasłem: „Duchowe high definition”. Co to znaczy? – Gdy usłyszałem o telewizji nowej generacji, która ma nadawać w standardzie high definition i że to jest sześć razy wyższa jakość obrazu od dotychczasowego, pomyślałem, że można spróbować to samo osiągnąć, ale w sferze duchowej. Jesteśmy wezwani do doskonałości, czyli do takiego „high definition” w sferze ducha – tłumaczy o. Piotr M. Lenart, twórca hasła, redaktor naczelny „Rycerza Niepokalanej”. Wymienia też siedem sposobów realizowania zasady „duchowego high definition” (DHD)  w praktyce: życie sakramentalne i stan łaski uświęcającej, modlitwa, naśladowanie Niepokalanej, kształtowanie kultury religijnej, działalność religijna, formacja duchowa, gotowość misyjna. Oferta jest skierowana szczególnie do młodych. Młodzież nie zadowala się bowiem przeciętnością, ale lubi radykalizm, dynamizm, waleczność, nieprzeciętność. O. Lenart: – Myślę, że DHD może mieć duże wzięcie u tych młodych, którzy swą młodzieńczą energię chcą ukierunkować się na pozytywne wartości i z entuzjazmem przeżywać swoją wiarę.

 

Młodzi rozpowszechniają też darzony wielkim szacunkiem Cudowny Medalik oraz prasę katolicką, z którą sami współpracują. Aktywnie współtworzą „Rycerza Młodych”, strony internetowe, audycje radiowe, organizują koncerty, przedstawienia i wiele innych akcji.

 

Młodzież skupiona wokół Rycerstwa Niepokalanej chętnie korzysta z nowinek technologicznych. Wielu pisze blogi, gdzie dzieli się swoimi przeżyciami, zamieszcza zdjęcia i opowiada, jak wiele zawdzięcza Młodzieżowemu Ruchowi Rycerstwa Niepokalanej. Anna Łach do Rycerstwa Niepokalanej przystąpiła mając 12 lat. – Nie miało to żadnych spektakularnych skutków: nie zostałam świętą, nie wstąpiłam do zakonu, nie dostałam Nobla. Ale otrzymałam coś innego: pragnienie, by zostać świętą i to jak największą; by w każdym czynie i każdej myśli być oddaną Niepokalanej; by starać się dla Niej wypełniać starannie wszystkie obowiązki, nawet te najpowszedniejsze, np. szkolne – wspomina ten dzień.

 

To, co wyróżnia Młodzieżowy Ruch Rycerstwa Niepokalanej spośród innych organizacji i stowarzyszeń katolickich, to szczególne oddanie się Maryi Niepokalanej. To zawierzenie Jej wszystkich swoich spraw w myśl słów św. Maksymiliana: „Kto się oddał Niepokalanej w duchu Rycerstwa Niepokalanej, czuje, że uzależnił się od Niej we wszystkim, już do siebie nie należy, ale stał się Jej, Niepokalanej, Matki Bożej, prawdziwej miłościwej królowej nieba i ziemi”.

Wojciech Nowicki

 Przepis na Dobrego Rycerza

 

Na stronie internetowej Rycerstwa Niepokalanej (www.niepokalanow.pl/mi) znajduje się przepis na Dobrego Rycerza. Potrzebne składniki: 1 kg sumienia, 10 przykazań + 1 przykazanie miłości, 1 dag chęci, 10 dag wsparcia duchowego, 1 szklanka dobrych uczynków, 1 łyżeczka pokory, 1,5 łyżeczki optymizmu, 1 szklanka działalności misyjnej, 4 łyżki oddania, 1,5 kg rozumu, miłość.

 

Sumienie trzeba dokładnie przesiać i wzbogacić o pokorę. 1 dag chęci rozmieszać z dobrymi uczynkami i umieścić dla wzrostu duchowego blisko Jezusa. 10 przykazań i 1 przykazanie miłości ubić z optymizmem na puszystą masę, dodać działalność misyjną, głoszenie Słowa. Dobre chęci, które zmieniły się w czyn, zakropić mocnym oddaniem się Niepokalanej. Następnie wyrabiamy rycerza tak, aby odchodził od każdej okazji grzechu i wspierał duchowo innych. Wyrobionego rycerza należy podsypać rozumem, aby wiedział, gdzie i jak działać. Formujemy rycerza w ten sposób, by dążył do ideału, jakim jest Niepokalana.
Przed podaniem należy posypać sporą porcją miłości.

wn


 


Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia przez Niepokalaną

[św. Maksymilian Maria Kolbe]


 

Rycerstwo Niepokalanej

 

Powstało w 1917 r. z inicjatywy siedmiu studentów, w tym Maksymiliana Kolbego. Dwa lata później organizacja otrzymała błogosławieństwo papieża Benedykta XV. W 1920 r. kard. Adam Sapieha (wówczas jako biskup krakowski) zatwierdził program Rycerstwa. Jego organem prasowym stał się „Rycerz Niepokalanej”, a Centralą Narodową – Niepokalanów.

 

Celem działania Rycerstwa jest szerzenie kultu Niepokalanej i walka ze złem. Sama nazwa, która odwołuje się do stanu rycerskiego, podkreśla szlachetność tej walki i przywołuje na myśl cnoty tego stanu: honor, odwagę, wierność i hart ducha. Rycerstwo odwołuje się do obrazu na Cudownym Medaliku, przedstawiającego Niepokalaną, która stoi na kuli ziemskiej, oplecionej przez węża-szatana, i miażdży stopą jego głowę. Z Jej rąk spływają na Ziemię promienie łask. Jest to biblijny obraz walki węża i Niewiasty, tej właśnie walki, w której uczestniczy Rycerstwo Niepokalanej.

 

Wszystkie dzieła o. Kolbego obchodzą w tym roku okrągłe rocznice. Rycerstwo Niepokalanej świętuje 90. urodziny, „Rycerz Niepokalanej” – 85-lecie, a Niepokalanów – 80-lecie istnienia. Także w tym roku przypada 25. rocznica kanonizacji św. Maksymiliana.

wn

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki