Logo Przewdonik Katolicki

Ku Europie wolnej od dymu tytoniowego

Renata Krzyszkowska, PK
Fot.

Miesiąc temu Parlament Europejski przyjął sprawozdanie z realizacji własnej inicjatywy Ku Europie wolnej od dymu tytoniowego: alternatywne opcje polityki na szczeblu UE. Propozycja nawołuje do zakazania palenia w miejscach publicznych i w pracy oraz proponuje wprowadzić utrudnienia w sprzedaży papierosów dla nieletnich. W sprawozdaniu podkreślono, że 650 000 ludzi w UE umiera rocznie...

Miesiąc temu Parlament Europejski przyjął sprawozdanie z realizacji własnej inicjatywy – Ku Europie wolnej od dymu tytoniowego: alternatywne opcje polityki na szczeblu UE. Propozycja nawołuje do zakazania palenia w miejscach publicznych i w pracy oraz proponuje wprowadzić utrudnienia w sprzedaży papierosów dla nieletnich.

W sprawozdaniu podkreślono, że 650 000 ludzi w UE umiera rocznie na skutek palenia, w tym 80 000 biernych palaczy, pośród których są także dzieci. Palenie zwiększa u kobiet w ciąży ryzyko niedorozwoju płodu, poronienia, a nawet śmierci niemowlęcia. Ponadto parlament zwraca uwagę, że 70 proc. obywateli UE to niepalący, a ok. 80 proc. opowiada się za zakazem palenia w miejscu pracy, restauracjach, miejscach publicznych, 61 proc. za zakazem w barach i pubach.

Parlament podkreśla, że jedynie pełny zakaz palenia we wszelkich zamkniętych miejscach pracy, restauracjach, barach i środkach transportu publicznego będzie chronił życie niepalących. Propozycja miałaby korzystny wpływ na setki miliardów strat wywołanych dotąd przez palaczy w gospodarkach narodowych.

Sprawozdanie jest kontynuacją zaleceń wydanych przez Komisję Europejską jako Zielona Księga, w styczniu 2007 roku. Bazując na nich, PE wzywa, aby powziąć odpowiednie kroki, by zapobiegać nabywaniu i konsumpcji wyrobów tytoniowych przez młodzież. Zaproponowano, aby zabronić wystawiania automatów z papierosami, jeśli są one dostępne także dla niepełnoletnich oraz w miejscach samoobsługowych w handlu detalicznym. Państwa członkowskie zobowiązałyby się do zmniejszenia liczby młodych osób palących o 50 proc. do roku 2025.

Zaleca się, aby w ciągu dwóch lat państwa członkowskie zakazały palenia w miejscach pracy. PE podkreśla, że państwa członkowskie powinny ułatwiać zaprzestanie palenia palaczom m.in. poprzez ułatwianie dostępu do terapii antynikotynowych i obniżenie cen produktów pomagających rzucić palenie. W sprawozdaniu zwraca się uwagę, że posłowie, „jako wzór określonych działań”, nie powinni palić w żadnych pomieszczeniach Parlamentu Europejskiego.

(Na podstawie komunikatu polskiej sekcji prasowej Parlamentu Europejskiego)

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki