Logo Przewdonik Katolicki

Organy na jubileusz

Ewa Kotowska-Rasiak
Fot.

W świątyni najważniejszy jest Bóg, który jest miłością i celem naszego życia mówił biskup kaliski Stanisław Napierała podczas uroczystej Mszy św., sprawowanej 18 listopada z okazji 60-lecia istnienia parafii pw. św. Antoniego w Ostrowie Wielkopolskim. Podczas uroczystości kaliski hierarcha poświęcił nowe organy piszczałkowe, zbudowane w kościele parafialnym jako...

– W świątyni najważniejszy jest Bóg, który jest miłością i celem naszego życia – mówił biskup kaliski Stanisław Napierała podczas uroczystej Mszy św., sprawowanej 18 listopada z okazji 60-lecia istnienia parafii pw. św. Antoniego w Ostrowie Wielkopolskim.

Podczas uroczystości kaliski hierarcha poświęcił nowe organy piszczałkowe, zbudowane w kościele parafialnym jako wotum wdzięczności za pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II. W tym czasie wierni mogli posłuchać wspaniałego brzmienia instrumentu, na którym Krzysztof Wilkus, organista poznańskiej katedry, zagrał tzw. śląskie „Te Deum”. W homilii ksiądz biskup zaznaczył, że nowy instrument zbudowano na chwałę Bożą. Podziękował też budowniczemu organów Janowi Drozdowskiemu i pogratulował tego dzieła proboszczowi parafii ks. infułatowi Tadeuszowi Szmytowi. – Księże infułacie, dane ci jest 31 lat pełnić posługę proboszcza w tej parafii. To ponad połowa dziejów parafii św. Antoniego. Byłeś świadkiem tych wspaniałych dzieł, nie tylko w sferze materialnej, ale przede wszystkim byłeś świadkiem dzieł, które Duch Święty dokonał w ludziach. Piękne są dzieje parafii, której jesteś pasterzem, a organy są zwieńczeniem jubileuszu – mówił biskup. Uroczystość uświetniły: Chór św. Antoniego z parafii pw. św. Antoniego oraz Chór św. Cecylii z parafii pw. NMP Królowej Polski, które zaśpiewały m.in. słynne „Alleluja” Haendla. Po Mszy św. odbył się koncert muzyki sakralnej w wykonaniu Krzysztofa Wilkusa.

Organy w parafii pw. św. Antoniego w Ostrowie Wlkp. to instrument koncertowy o 53 głosach, 10 głosach językowych, posiadający 3 manuały i trakturę mechaniczną.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki