Logo Przewdonik Katolicki

Kolebka chrześcijańskiej Polski

Błażej Tobolski, Jadwiga Knie-Górna
Fot.

Przychodzimy wraz z przedstawicielami władzy do grobów pierwszych władców i królów, by pomodlić się za ich dusze, a przede wszystkim, by podziękować Bogu, że w tak wspaniały sposób ukształtował dzieje naszego narodu, państwa i Kościoła mówił biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Grzegorz Balcerek podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej w bazylice archikatedralnej...

Przychodzimy wraz z przedstawicielami władzy do grobów pierwszych władców i królów, by pomodlić się za ich dusze, a przede wszystkim, by podziękować Bogu, że w tak wspaniały sposób ukształtował dzieje naszego narodu, państwa i Kościoła – mówił biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Grzegorz Balcerek podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej w bazylice archikatedralnej 18 listopada. Przywołał też postać czeskiej księżniczki Dobrawy, żony Mieszka I i matki Bolesława Chrobrego, nazywanej przez Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego „matką chrzestną polskiego Kościoła”. Zmarła ona 1030 lat temu i została pochowana prawdopodobnie również w Poznaniu.

Zgromadzeni w najstarszej na ziemiach polskich katedrze modlili się także „za naszą Ojczyznę, aby rozwijała się w pomyślności i dobrobycie” oraz „za rządzących, by zawsze sumiennie i odpowiedzialnie wykonywali powierzone im przez naród obowiązki”. Nawiązując do czasów współczesnych, biskup podkreślił, że „jest obowiązkiem odpowiednich instancji reagować, gdy zajdzie wypadek niszczenia i poniewierania godności narodu przez obcych, ale także przez swoich”. – Nie możemy pozwolić, by pod przykrywką demokracji, tolerancji, wolności miały miejsce wydarzenia, które urągają kulturze, wrażliwości moralnej, obyczajowi historii i całemu szlachetnemu dorobkowi polskiego i chrześcijańskiego tysiąclecia – apelował bp Balcerek.

Powstała na początku chrześcijaństwa w Polsce poznańska katedra jest najstarszą i największą nekropolią Piastów. Obok Mieszka I, Bolesława Chrobrego i Przemysła II w jej podziemiach pochowano także Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela, Władysława Odonica, Bolesława Pobożnego i Przemysła I.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki