– Dziękujemy Panu Bogu za to, że ci ludzie przez okres czterech wieków mogli sprawować władzę i kilku spośród nich w tej katedrze spoczęło – mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w poznańskiej katedrze, którą 19 listopada odprawił w intencji pierwszych władców Polski.
Zdaniem zastępcy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, linia Piastowska „uformowała i nadała kształt przyszłym strukturom samego państwa polskiego i jednocześnie rozpoczęła tę wielką drogę dziejową, która trwa do dzisiaj”. Ta linia uformowała też „pewną kulturę”, która pomimo różnych wydarzeń w naszej historii ciągle trwa.
Metropolita poznański zwrócił się do osób sprawujących władzę, aby patrząc na „błędy i jednocześnie na mocne strony tamtych władców, mogli sami zmierzać do tego samego ideału świętości, który jest wyzwaniem dla każdego człowieka”.
We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz miasta Poznania i województwa wielkopolskiego. Po zakończeniu liturgii złożyli oni wieńce w kaplicy św. Stanisława Biskupa, pod płytą ku czci króla Przemysła II oraz w Złotej Kaplicy przy sarkofagu Mieszka I i Bolesława Chrobrego, który w 1025 r. został pierwszym królem Polski.
Oprócz tych władców, w katedrze poznańskiej, najstarszej i największej nekropolii Piastów, pochowani są również: Mieszko II Lambert, Kazimierz I Odnowiciel, Władysław Odoniec, Przemysł I i Bolesław Pobożny.