Logo Przewdonik Katolicki

Ojczyzna dobro wspólne

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Polska jest dobrem wspólnym całego narodu i na to dobro muszą być otwarci wszyscy jej synowie i córki, bo takie dobro domaga się trwałego i rzetelnego wysiłku całego społeczeństwa powiedział do Polaków w 1987 roku Papież Jan Paweł II. Do słów tych nawiązywano podczas tegorocznego Święta Niepodległości bardzo często. Abp Henryk Muszyński w czasie Mszy...

„Polska jest dobrem wspólnym całego narodu i na to dobro muszą być otwarci wszyscy jej synowie i córki, bo takie dobro domaga się trwałego i rzetelnego wysiłku całego społeczeństwa” – powiedział do Polaków w 1987 roku Papież Jan Paweł II. Do słów tych nawiązywano podczas tegorocznego Święta Niepodległości bardzo często.

Abp Henryk Muszyński w czasie Mszy św. sprawowanej w katedrze gnieźnieńskiej stwierdził, że przyszłość naszego kraju winniśmy budować nie słowami i wzniosłymi deklaracjami, ale uczciwym życiem, ofiarnością i służbą. Owa służba, rzetelna praca oraz sumienne wypełnianie codziennych obowiązków to najlepsza manifestacja naszego patriotyzmu. Przypomniał również słowa kard. Stefana Wyszyńskiego, który powiedział, że: „Po Bogu dla Polaków najważniejsza jest Ojczyzna”. – Było to świadectwo człowieka, który był gotów umrzeć za Kościół i Ojczyznę – mówił abp Muszyński. – Oby te słowa były wiarygodne także w naszych ustach – dodał.

W gnieźnieńskich obchodach Święta Niepodległości uczestniczyli licznie mieszkańcy miasta, kombatanci, harcerze, uczniowie szkół gimnazjalnych i ponagimnazjalnych oraz przedstawiciele lokalnych władz. Po zakończeniu Eucharystii wszyscy udali się przed pomnik Bolesława Chrobrego, gdzie złożono wiązanki kwiatów.

Równie podniośle Święto Niepodległości obchodzono także w innych miastach i miasteczkach archidiecezji gnieźnieńskiej. W Inowrocławiu uroczystość przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich poprzedziła Msza św. sprawowana pod przewodnictwem bp. Bogdana Wojtusia w kościele pw. św. Mikołaja. W intencji Ojczyzny modlono się także w Chodzieży, Murowanej Goślinie, Wrześni, Mogilnie i Wągrowcu. W szczególny sposób 89. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczcili uczniowie i nauczyciele Gimnazjum i Liceum Katolickiego w Inowrocławiu. Podczas szkolnej akademii, na którą zaproszono wielu znamienitych gości, zaprezentowano program artystyczny inspirowany cytatem z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego: „A to Polska właśnie”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki