Logo Przewdonik Katolicki

Całym sobą płacisz za wolność

Marcin Makohoński
Fot.

Msze św. w intencji Ojczyzny, apele przy pomnikach poległych, okolicznościowe koncerty i widowiska złożyły się na tegoroczne obchody Święta Niepodległości w archidiecezji gnieźnieńskiej. Dokładnie 88 lat temu, 11 listopada 1918 roku w Compiegne, w północnej Francji, podpisano zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Dla Polski, która od 123 lat nie istniała na mapie Europy,...

Msze św. w intencji Ojczyzny, apele przy pomnikach poległych, okolicznościowe koncerty i widowiska złożyły się na tegoroczne obchody Święta Niepodległości w archidiecezji gnieźnieńskiej.

Dokładnie 88 lat temu, 11 listopada 1918 roku w Compiegne, w północnej Francji, podpisano zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Dla Polski, która od 123 lat nie istniała na mapie Europy, dzień ten przynosił oczekiwaną wolność i niepodległość. Na pamiątkę tego historycznego wydarzenia dzień 11 listopada stał się, począwszy od 1937 roku, oficjalnym świętem narodowym. Po II wojnie światowej władze komunistyczne czyniły wszystko, by wymazać z pamięci Polaków historyczną datę, a wszelkie próby obchodów tego święta bezwzględnie tłumiły. Do kalendarza świąt państwowych dzień 11 listopada powrócił dopiero w roku 1989.

Dziękujemy Wam...
Tegoroczne obchody Święta Niepodległości na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej miały bardzo uroczysty i podniosły charakter. W Gnieźnie rozpoczęły się tradycyjnie uroczystą Mszą św. sprawowaną w bazylice prymasowskiej. Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Bogdan Wojtuś. – W tym jakże historycznym i uroczystym dniu dziękujemy za tych ludzi, którzy 88 lat temu wywalczyli nam niepodległą Ojczyznę – mówił do zgromadzonych w katedrze mieszkańców Gniezna bp Wojtuś. – Przybywamy dzisiaj z potrzeby serca, wdzięczni za wolną Polskę. Zauważmy, że nasi rodacy różnymi drogami kroczyli ku niepodległości. Szli drogą powstań i zrywów, pracy organicznej i działalności kulturowej. Szli także drogą modlitwy i wiary w Zmartwychwstałego Chrystusa. Kiedy wspominamy te historyczne chwile, uświadamiamy sobie, że wolności nie dostaliśmy za darmo, ale i nie wywalczyliśmy jej raz na zawsze. Wolność trzeba stale zdobywać. Jest darem, o który trzeba się ciągle starać, pokazując całym swoim życiem, że jesteśmy jej godni. Pielęgnując dar wolności, musimy również należycie troszczyć się o naszą Ojczyznę, którą winniśmy budować na ewangelicznej skale, na Chrystusie i z Chrystusem. Jakże często słyszymy dziś, że Jezus jest wyśmiewany, nazywany królem przeszłości i spychany do lamusa rzeczy i osób, o których nie powinno się głośno mówić. Nasza wiara, mimo iż poddawana próbie, musi ciągle wzrastać. Musimy zaufać Chrystusowi. Przemija bowiem czas, a wraz z nim kolejne pokolenia ludzi, a wiara w jedynego Boga jest wciąż niezmienna. Zmieniają się ustroje i polityczne trendy, a żywy Kościół wciąż trwa.

Po uroczystej Mszy św. mieszkańcy Gniezna złożyli kwiaty pod pomnikiem Bolesława Chrobrego, gdzie odbył się uroczysty apel. Wzięły w nim udział delegacje i poczty sztandarowe gnieźnieńskich szkół, zakładów pracy i instytucji, harcerzy oraz stowarzyszeń kombatanckich. Oprawę muzyczną uroczystości uświetniła utworzona we wrześniu br. w Gnieźnie Orkiestra Dęta.

Zwieńczeniem gnieźnieńskich obchodów Święta Niepodległości było otwarcie wystawy znajdującej się w katedrze, którą zatytułowano: „Patriotyzm w duchu nauczania Jana Pawła II”. Inauguracji ekspozycji towarzyszył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu krakowskiego artysty Jacka Wójcickiego.

Pamiętamy...
W podobny sposób uczczono pamięć poległych w obronie naszej Ojczyzny w wielu miejscach archidiecezji gnieźnieńskiej. W Inowrocławiu uroczystej Mszy św. sprawowanej w kościele farnym pw. św. Mikołaja przewodniczył bp Wojciech Polak. W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa, wojska, organizacji i stowarzyszeń z pocztami sztandarowymi oraz licznie przybyli inowrocławianie. Po Mszy św. nastąpił przemarsz pod pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie odbył się apel, poprzedzony modlitwą za poległych Obrońców Ojczyzny. Dzień wcześniej w auli III Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu odbyła się natomiast uroczysta akademia patriotyczna przygotowana przez młodzież.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki