Logo Przewdonik Katolicki

Wymarzona, wyśniona, niepodległa

Barbara Sawic
Fot.

11 listopada w całym kraju odbywały się uroczystości związane z 88. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Gaude Mater Poloniae zabrzmiało na rozpoczęcie Eucharystii w intencji Ojczyzny w katedrze włocławskiej. Przewodniczył jej biskup diecezjalny Wiesław Alojzy Mering. W homilii pasterz diecezji m.in. apelował do sprawujących władzę o porozumienie i zgodę,...

11 listopada w całym kraju odbywały się uroczystości związane z 88. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. „Gaude Mater Poloniae” zabrzmiało na rozpoczęcie Eucharystii w intencji Ojczyzny w katedrze włocławskiej. Przewodniczył jej biskup diecezjalny Wiesław Alojzy Mering. W homilii pasterz diecezji m.in. apelował do sprawujących władzę o porozumienie i zgodę, a wszystkich wzywał do walki z polskimi wadami narodowymi.

Ksiądz biskup podkreślił, że 11 listopada 1918 r. był dniem przełomowym dla całej udręczonej wojną Europy, jednak wyjątkowe znaczenie miał dla Polaków. Po 123 latach niewoli i przegrywanych, tragicznych zrywów narodowych, nadeszła wymarzona, wyśniona wolność. Jej umiłowanie, siła ducha, przekazywane były jako bezcenny depozyt z pokolenia na pokolenie. Wierność najwyższym ideałom to dorobek naszej kultury, to także element polskiej tożsamości narodowej. Ojczyźnie, naszej wspólnej matce, należy się miłość i oddanie wszystkich jej dzieci, bez względu na to, jakie są ich poglądy i doświadczenia.

Z pasterzem diecezji Mszę św. sprawowali ks. inf. Leonard Urbański, ks. prał. Stanisław Waszczyński i kapłani włocławscy. Wśród wiernych zgromadzonych wokół ołtarza obecni byli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych z prezydentem Władysławem Skrzypkiem na czele, delegacje służb mundurowych, bardzo liczne poczty sztandarowe organizacji i szkół, związków kombatanckich i harcerskich; nie zabrakło sióstr zakonnych i alumnów. Z potrzeby serca przybyli mieszkańcy Włocławka. Szczególnego piękna dodawał liturgii śpiew w wykonaniu chóru WSD pod dyrekcją ks. prał. Józefa Nowaka i muzyka w wykonaniu orkiestry dętej Zespołu Szkół Samochodowych im. Tadeusza Kościuszki we Włocławku.

Przed błogosławieństwem końcowym ks. bp Mering odczytał dwa dekrety, na mocy których – po wcześniejszym wysłuchaniu zdania kapituły – mianował kanonikami prześwietnej kapituły katedralnej ks. prał. Kazimierza Grabowskiego i ks. Waldemara Karasińskiego.

Po Mszy św. na placu przed katedrą odbyła się defilada jednostek policji, straży pożarnej, straży miejskiej i pocztów sztandarowych. Ksiądz bp Mering z prezydentem Skrzypkiem złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą pobyt Papieża Jana Pawła II w bazylice katedralnej. Wiązanki kwiatów spoczęły również pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia.

W godzinach porannych przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod tablicą ku czci marszałka Józefa Piłsudskiego na bulwarach jego imienia, a także w miejscach upamiętniających poległych o wolność Polski: na mogile Obrońców Wisły 1920 r., pod krzyżem upamiętniającym Sługę Bożego ks. Jerzego Popiełuszkę, pomnikiem Bezimiennych Żołnierzy, znajdującym się na włocławskim cmentarzu komunalnym, krzyżem Pamięci Potyczki Powstańczej, u stóp pomnika Powstania Styczniowego, upamiętniającego postać jego uczestnika, rozstrzelanego we Włocławku Włocha, płk. Stanisława Bechiego. O godz. 10 przy pomniku Żołnierza Polskiego zabrzmiał hymn państwowy i hejnał miasta, po czym okolicznościowe przemówienie do włocławian wygłosił prezydent Skrzypek. Po południu w Muzeum Historii Włocławka odbył się koncert pieśni patriotycznych, wojskowych i legionowych w wykonaniu Chóru Rzemieślniczego „Lutnia”.

Prośmy Boga, by Święto Niepodległości nie było dla Polaków jedynie okazją do wspomnień i manifestacji, ale aby inspirowało nas do szlachetnych czynów. Módlmy się, aby młodzież potrafiła z wielkości ojczystych dziejów czerpać powody własnej dumy i zyskiwała świadomość swoich obowiązków względem Rzeczypospolitej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki