Logo Przewdonik Katolicki

O pomyślność dla Ojczyzny

Barbara Sawic
Fot.

Podczas uroczystości patriotyczno-religijnych odbywających się 3 maja we Włocławku zostały przypomniane wydarzenia historyczne, ale nade wszystko wejście Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w dzieje naszego narodu. Pamięć wyzwala i mobilizuje do działań dla przyszłości; spojrzenie wstecz jest niezbędne dla zachowania ciągłości i rozwoju świadomości narodowej. Odegraniem...

Podczas uroczystości patriotyczno-religijnych odbywających się 3 maja we Włocławku zostały przypomniane wydarzenia historyczne, ale nade wszystko wejście Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w dzieje naszego narodu. Pamięć wyzwala i mobilizuje do działań dla przyszłości; spojrzenie wstecz jest niezbędne dla zachowania ciągłości i rozwoju świadomości narodowej.

Odegraniem hymnu państwowego rozpoczęła się na placu przed katedrą uroczystość z okazji 215. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, obchodzona z udziałem władz świeckich Włocławka i duchowieństwa. Nad głowami licznie zgromadzonych włocławian powiewały biało-czerwone flagi oraz sztandary organizacji kombatanckich, związków zawodowych i szkół. Z pocztem sztandarowym przybyła kompania Państwowej Straży Pożarnej i Policji Państwowej. Okolicznościowe przemówienie wygłosił prezydent Włocławka Władysław Skrzypek, który następnie dokonał odznaczenia biskupa włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa Medalem Zasługi dla Miasta Włocławka.

Centralną częścią uroczystości była Msza św. sprawowana w intencji pomyślności dla Ojczyzny przez pasterza diecezji, w koncelebrze z bp. seniorem Bronisławem Dembowskim i duchowieństwem włocławskim. Po Ewangelii bp Mering skierował do zebranych homilię, w której nawiązał do lwowskich ślubów króla Jana Kazimierza, uchwalenia Konstytucji 3 Maja i 50. rocznicy Jasnogórskich Ślubów Narodu, po czym mówił o Maryi cierpiącej pod krzyżem Jezusa i jednocześnie uczestniczącej w niewysłowionej miłości Jej Syna do nas. Jezus dając Janowi Maryję jako Matkę, czyni Ją Matką wszystkich ludzi, całego Kościoła. Razem z Nią mamy walczyć z szatanem, ze złem, i tylko razem z Nią możemy odnieść zwycięstwo. Biskup przypomniał główne polskie wady: pijaństwo, lenistwo, brak odpowiedzialności, egoizm, prywatę, demoralizację, rozwiązłość obyczajów, brak poszanowania godności małżeństwa i rodziny oraz lekceważenie praw życia poczętego. Koniecznością jest dawanie przykładu wierności takim wartościom jak Bóg, Honor, Ojczyzna. Nadto zachęcanie innych do powrotu do źródeł, jakimi są prawda i wolność, mające podstawę w Jezusie Chrystusie i przekonanie młodego pokolenia do życia według tych wartości. Tylko one nadają prawdziwy sens życiu. – Kardynał Stefan Wyszyński miał rację, stawiając wszystko na Maryję. Im bliżej jesteśmy Maryi, tym bliżej jesteśmy odnowienia się, nie tylko na płaszczyźnie politycznej, ale i osobistej – nawoływał bp Mering.

Mszę św. zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu „Boże, coś Polskę” i pasterskie błogosławieństwo. Następnie wszyscy przeszli na plac, by złożyć kwiaty pod umieszczoną na frontowej ścianie bazyliki tablicą, upamiętniającą pobyt Jana Pawła II we Włocławku w 1991 r. Wzruszającym zakończeniem uroczystości było zasadzenie w ogrodzie biskupim przez pasterza diecezji sadzonki dębu szypułkowego; jednej z wielu wyhodowanych z żołędzi pobłogosławionych w 2004 r. przez Papieża Jana Pawła II, na prośbę polskich leśników, uczestników pielgrzymki do Rzymu. Żołędzie pochodzą z najstarszego w Polsce dębu, „Chrobrego”, pomnika przyrody rosnącego w Piotrowicach (województwo dolnośląskie).

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki