Logo Przewdonik Katolicki

Bóg niewyczerpanym źródłem miłości

Błażej Tobolski, Jadwiga Knie-Górna
Fot.

W rozważaniach przed południową modlitwą Anioł Pański 18 listopada, na Placu św. Piotra, Papież Benedykt XVI nawiązał do czytanego w tym dniu fragmentu Ewangelii św. Łukasza, ukazującego biblijną wizję dziejów i do słów Pana Jezusa, aby Jego uczniowie nie lękali się w obliczu prześladowań. Publikujemy pełny tekst papieskich rozważań. W dzisiejszej Ewangelii św. Łukasz...

W rozważaniach przed południową modlitwą Anioł Pański 18 listopada, na Placu św. Piotra, Papież Benedykt XVI nawiązał do czytanego w tym dniu fragmentu Ewangelii św. Łukasza, ukazującego biblijną wizję dziejów i do słów Pana Jezusa, aby Jego uczniowie nie lękali się w obliczu prześladowań.

Publikujemy pełny tekst papieskich rozważań.

W dzisiejszej Ewangelii św. Łukasz proponuje nam refleksję nt. biblijnej wizji historii i przekazuje słowa Jezusa, w których zachęca On uczniów do wyzbycia się strachu i do ufnego trwania w obliczu trudności, niezrozumień, a nawet prześladowań. Zachęca do przyjęcia tego wszystkiego z ufnością i z wytrwałą wiarą w Jego obecność. Kiedy usłyszycie słowa o wojnach i wstrząsach, nie trwóżcie się – muszą przyjść najpierw te rzeczy, ale nie od razu nastąpi koniec. Pamiętając o tym napomnieniu, Kościół od początku żyje w modlitewnym oczekiwaniu na przyjście swojego Pana, rozpoznając znaki czasów i ostrzegając wiernych przed powracającymi mesjanizmami, które od czasu do czasu zapowiadają bliski koniec świata. W rzeczywistości historia musi biec swoim nurtem, który obejmuje również ludzkie dramaty i klęski żywiołowe. W niej rozwija się plan zbawienia, który Chrystus wypełnił do końca swoim wcieleniem, śmiercią i zmartwychwstaniem. Misterium to Kościół przypomina i aktualizuje, przepowiadając, sprawując sakramenty i świadcząc o miłości.

Drodzy Bracia i Siostry, przyjmijmy to wezwanie Chrystusa do odczytywania w codziennych wydarzeniach Jego opatrznościowej miłości, nie bójmy się przyszłości nawet wtedy, gdy dzieją się trudne rzeczy w naszej codzienności, ponieważ Chrystus zapewnia nas, że historia będzie miała swój szczęśliwy koniec. To On jest Alfą i Omegą, Początkiem i Końcem, On zapewnia nas, że każdy, najmniejszy nawet akt miłości, ma sens powszechny. Kto oddaje życie za Niego, odnajdzie je w pełni.

W tej perspektywie szczególnej skuteczności żyją osoby konsekrowane, które poświęciły całkowicie swoje życie służbie Królestwu Bożemu. Chciałbym zwłaszcza wspomnieć o osobach wezwanych do życia w klasztorach klauzurowych. Właśnie tym osobom Kościół poświęca specjalny dzień – będzie to środa 21 listopada, wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Są to osoby żyjące tym, co im Opatrzność przygotowuje przez hojność wiernych. Klasztor jako oaza duchowa wskazuje dzisiejszemu światu rzecz najważniejszą, dla której warto żyć, że istnieje inny świat i że Bóg jest niewyczerpanym źródłem miłości. Wiara działa przez miłość i to jest prawdziwe lekarstwo na mentalność nihilistyczną, która często szerzy się w naszym świecie i wywiera bardzo duży wpływ na myślenie wielu ludzi.

Niech naszej ziemskiej pielgrzymce towarzyszy Maryja, Matka Słowa Wcielonego, niech podtrzymuje świadectwo wszystkich chrześcijan, abyśmy zawsze trwali w wierze i aby zawsze była to wiara wytrwała.

Po odmówieniu modlitwy i udzieleniu wszystkim zgromadzonym na Placu św. Piotra błogosławieństwa apostolskiego Ojciec Święty wezwał do modlitw i pomocy dla ofiar i poszkodowanych w wyniku niedawnego tragicznego cyklonu w Bangladeszu. Wspomniał również o rozpoczynającym się w Jordanii 18. zgromadzeniu państw, które podpisały międzynarodową konwencję zakazującą produkcji i używania min przeciwpiechotnych, dodając, że Stolica Apostolska była jednym z państw, które podpisały 10 lat temu ten dokument.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki