Większa troska o młodych

W Bydgoszczy spotkali się duszpasterze młodzieży, liderzy oraz opiekunowie grup młodzieżowych z terenów całej diecezji. Podczas zebrania podsumowano dotychczasową działalność, a także wytyczono nowe kierunki działalności duszpasterskiej na najbliższe miesiące.

Wzmożone działania będą zauważalne już w okresie Wielkiego Postu. Przed nami organizacja Drogi Krzyżowej,...
Czyta się kilka minut

W Bydgoszczy spotkali się duszpasterze młodzieży, liderzy oraz opiekunowie grup młodzieżowych z terenów całej diecezji. Podczas zebrania podsumowano dotychczasową działalność, a także wytyczono nowe kierunki działalności duszpasterskiej na najbliższe miesiące.

Wzmożone działania będą zauważalne już w okresie Wielkiego Postu. – Przed nami organizacja Drogi Krzyżowej, która przejdzie ulicami Bydgoszczy w przeddzień Niedzieli Palmowej. Będzie ona wstępem do obchodów Światowego Dnia Młodzieży. Chcemy w ten sposób zamanifestować swoją wiarę i przynależność do Chrystusa, za którym podążamy – powiedział ks. Waldemar Różycki. Diecezjalny duszpasterz młodzieży zwrócił również uwagę na przygotowania do drugiej rocznicy śmierci Jana Pawła II. – Pragniemy zachować głęboką specyfikę tamtego czasu. Te chwile, które rozpoczną Wielki Tydzień, mają być okazją do głębokiej refleksji oraz modlitwy, którą uwieńczy Msza Święta – podkreślił.

Istotnym elementem spotkania była dyskusja, w jaki sposób przyciągnąć młodych do Kościoła. – Jeżeli nie otworzymy się na to środowisko i młody człowiek nie znajdzie Chrystusa, to poszuka sobie innych duchowych idoli. Dlatego tak ważna jest opieka duszpasterska, która wymaga ogromnego osobistego zaangażowania kapłana. Dzięki temu wielu młodych znajdzie oparcie w Chrystusie. Takie działania dają nam wiele radości i satysfakcji – stwierdził ks. Różycki. Osoby sprawujące opiekę nad młodzieżą miały również okazję do wymiany doświadczeń. – Musimy wytyczyć wspólny kierunek działań na najbliższe miesiące. Jest to ważne, aby w jednym mieście i w jednej diecezji te działania były we właściwy sposób skoordynowane – dodał.

Ksiądz Piotr Pieniążek na co dzień pracuje z młodzieżą w Osieku nad Notecią. Według niego najważniejszym zadaniem dla duszpasterstwa młodzieży jest „zatrzymanie” jej w Kościele. – Musimy zabiegać o to, aby młodzież czuła się w tej wspólnocie jak najlepiej. To także troska o to, aby ci, którzy odeszli, powrócili do nas. Pracując na wsi, widzę, że te problemy są znacznie mniejsze od tych, które występują w mieście. Takie spotkania jak dzisiejsze są nam bardzo potrzebne – powiedział.

Wśród młodych posługuje również siostra Edyta z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi. – Chcemy pewnej koordynacji, aby iść w jednym – najlepszym kierunku. Tutaj możemy na to wszystko spojrzeć od strony innych doświadczeń. Jako duszpasterze musimy ciągle pochylać się nad młodzieżą i wydobywać z niej to, co najlepsze. Młodzież bardzo chce, aby od niej wymagać. Wie dobrze, że jeżeli coś kosztuje, to jest warte poświęcenia.

Istotnym punktem spotkania duszpasterzy młodzieży z terenów diecezji bydgoskiej było również omówienie przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2008 roku w Sydney. Już teraz wiadomo, że dla wielu młodych dużą przeszkodą w ich udziale będzie bariera finansowa.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 9/2007