W Bydgoszczy spotkali się duszpasterze młodzieży, liderzy oraz opiekunowie grup młodzieżowych z terenów całej diecezji. Podczas zebrania podsumowano dotychczasową działalność, a także wytyczono nowe kierunki działalności duszpasterskiej na najbliższe miesiące.
Wzmożone działania będą zauważalne już w okresie Wielkiego Postu. – Przed nami organizacja Drogi Krzyżowej, która przejdzie ulicami Bydgoszczy w przeddzień Niedzieli Palmowej. Będzie ona wstępem do obchodów Światowego Dnia Młodzieży. Chcemy w ten sposób zamanifestować swoją wiarę i przynależność do Chrystusa, za którym podążamy – powiedział ks. Waldemar Różycki. Diecezjalny duszpasterz młodzieży zwrócił również uwagę na przygotowania do drugiej rocznicy śmierci Jana Pawła II. – Pragniemy zachować głęboką specyfikę tamtego czasu. Te chwile, które rozpoczną Wielki Tydzień, mają być okazją do głębokiej refleksji oraz modlitwy, którą uwieńczy Msza Święta – podkreślił.
Istotnym elementem spotkania była dyskusja, w jaki sposób przyciągnąć młodych do Kościoła. – Jeżeli nie otworzymy się na to środowisko i młody człowiek nie znajdzie Chrystusa, to poszuka sobie innych duchowych idoli. Dlatego tak ważna jest opieka duszpasterska, która wymaga ogromnego osobistego zaangażowania kapłana. Dzięki temu wielu młodych znajdzie oparcie w Chrystusie. Takie działania dają nam wiele radości i satysfakcji – stwierdził ks. Różycki. Osoby sprawujące opiekę nad młodzieżą miały również okazję do wymiany doświadczeń. – Musimy wytyczyć wspólny kierunek działań na najbliższe miesiące. Jest to ważne, aby w jednym mieście i w jednej diecezji te działania były we właściwy sposób skoordynowane – dodał.
Ksiądz Piotr Pieniążek na co dzień pracuje z młodzieżą w Osieku nad Notecią. Według niego najważniejszym zadaniem dla duszpasterstwa młodzieży jest „zatrzymanie” jej w Kościele. – Musimy zabiegać o to, aby młodzież czuła się w tej wspólnocie jak najlepiej. To także troska o to, aby ci, którzy odeszli, powrócili do nas. Pracując na wsi, widzę, że te problemy są znacznie mniejsze od tych, które występują w mieście. Takie spotkania jak dzisiejsze są nam bardzo potrzebne – powiedział.
Wśród młodych posługuje również siostra Edyta z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi. – Chcemy pewnej koordynacji, aby iść w jednym – najlepszym kierunku. Tutaj możemy na to wszystko spojrzeć od strony innych doświadczeń. Jako duszpasterze musimy ciągle pochylać się nad młodzieżą i wydobywać z niej to, co najlepsze. Młodzież bardzo chce, aby od niej wymagać. Wie dobrze, że jeżeli coś kosztuje, to jest warte poświęcenia.
Istotnym punktem spotkania duszpasterzy młodzieży z terenów diecezji bydgoskiej było również omówienie przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2008 roku w Sydney. Już teraz wiadomo, że dla wielu młodych dużą przeszkodą w ich udziale będzie bariera finansowa.