Logo Przewdonik Katolicki

Żyjąca święta

PK
Fot.

Przyznaną po raz pierwszy Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, zmarłego niedawno wybitnego reportera i pisarza, otrzymała dr Wanda Błeńska, świecka misjonarka, która ponad czterdzieści lat leczyła chorych na trąd w Afryce. Statuetkę w kształcie rozpostartych ramion anioła wręczyła jej wdowa po zmarłym reportażyście Alicja Kapuścińska. W krótkim przemówieniu powiedziała, że...

Przyznaną po raz pierwszy Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, zmarłego niedawno wybitnego reportera i pisarza, otrzymała dr Wanda Błeńska, świecka misjonarka, która ponad czterdzieści lat leczyła chorych na trąd w Afryce.

Statuetkę w kształcie rozpostartych ramion anioła wręczyła jej wdowa po zmarłym reportażyście Alicja Kapuścińska. W krótkim przemówieniu powiedziała, że przez mieszkańców Afryki laureatka jest uważana „za żyjącą świętą”. – Czuję się skrępowana i zawstydzona tymi wszystkimi uznaniami, jakie mnie spotykają. Ale tak to już jest, że medal przyciąga medal – powiedziała skromnie 95-letnia dr Błeńska, odbierając nagrodę. Uroczystość odbyła się 16 lutego w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Propozycję uhonorowania sędziwej misjonarki wystosował sam Kapuściński, gdy pod koniec ubiegłego roku gościł w Poznaniu i z uznaniem odnosił się do pełnej poświęcenia działalności doktor Błeńskiej pośród biednej ludności Czarnego Lądu. Po śmierci reportażysty marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak zdecydował, że Nagroda będzie nosiła imię Ryszarda Kapuścińskiego i przyznawana będzie co roku osobom szczególnie zasłużonym w działalności na rzecz innych ludzi.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że za swoją działalność doktor Błeńska otrzymała od Jana Pawła II najwyższe odznaczenie papieskie – Order Świętego Sylwestra Papieża oraz Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przyznany jej przez prezydenta Lecha Wałęsę. Polskie dzieci wręczyły jej natomiast Order Uśmiechu.

Na podstawie KAI oprac. BT

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki