Logo Przewdonik Katolicki

legenda

Magda Laskowska
Fot.

Zgodnie z wieloletnią tradycją na rynku w Jedlińsku koło Radomia odbywa się jedyny tego typu obrzęd ludowy w Polsce ścięcie śmierci. Wywodzi się on z końca XVIII wieku i obchodzony jest każdego roku w ostatni wtorek karnawału, w tak zwane kusaki. Jak głosi legenda, w zapustny wtorek, dawno temu, ludność miasteczka została poruszona wiadomością przyniesioną przez kościelnego,...

Zgodnie z wieloletnią tradycją na rynku w Jedlińsku koło Radomia odbywa się jedyny tego typu obrzęd ludowy w Polsce "ścięcie śmierci". Wywodzi się on z końca XVIII wieku i obchodzony jest każdego roku w ostatni wtorek karnawału, w tak zwane kusaki. Jak głosi legenda, w zapustny wtorek, dawno temu, ludność miasteczka została poruszona wiadomością przyniesioną przez kościelnego, Kantego. Twierdził on, że śmierć się upiła i zgubiła kosę na okolicznych łąkach, jest więc niegroźna. Mieszkańcy Jedlińska ruszyli, by pojmać śmierć. Doprowadzili ją przed sąd, który wydał wyrok - śmierć będzie ścięta. Po pogrzebie odbyła się zabawa. Najwcześniejszy opis zwyczaju ścinania śmierci odnotował ks. Jan Kloczkowski w 1860 r.

Cztery nowe kierunki studiów, kursy przygotowujące do matury, nowy informator, dni otwarte i majowy piknik to oferta, jaką dla kandydatów na studia przygotowała Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, jedna z najpopularniejszych uczelni w Polsce. W tym roku SGGW przygotowała 6200 miejsc na 27 kierunkach. Blisko 700 studentów rozpocznie naukę na czterech nowych kierunkach. Na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji będzie można studiować dietetykę. Wydział Ekonomiczno-Rolniczy ma w swej ofercie studia licencjackie z logistyki. Nowym kierunkiem studiów w SGGW będzie także informatyka. Czwarty nowy kierunek w SGGW przygotował Wydział Nauk Humanistycznych. Są to studia licencjackie z pedagogiki. Pod koniec lutego uczelnia uruchomiła stronę internetową www.maturzysta.sggw.pl.

Wystartowała Moja Generacja – serwis dla użytkowników Gadu-Gadu. Moja Generacja skierowana jest do 6- milionowej społeczności użytkowników komunikatora Gadu-Gadu, którzy sami współtworzą i decydują o zawartości serwisu. Aby dołączyć do nowego serwisu, wystarczy posiadać numer komunikatora Gadu-Gadu (www.gadu-gadu.pl) i zalogować się do serwisu przez stronę WWW lub klikając w ikonkę Generacji w komunikatorze Gadu-Gadu.

 

 

Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych już po raz drugi zaprasza młodych informatyków do udziału w konkursie "31337". Nagrodą główną jest indeks uczelni oraz darmowe studia przez co najmniej rok na Wydziale Informatyki.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki