Logo Przewdonik Katolicki

Czas na radykalną zmianę

Marcin Jarzembowski
Fot.

Wielki Post to czas na radykalną zmianę postawy życiowej. Każdy z nas powinien zastanowić się nad tym, co jest istotą chrześcijaństwa powiedział bp Jan Tyrawa. Ordynariusz diecezji bydgoskiej przewodniczył w Środę Popielcową Mszy św. w bydgoskiej katedrze. Biskup podkreślił, że chodzi o radykalne opowiedzenie się za Chrystusem i związanie z nim swojej...

„Wielki Post to czas na radykalną zmianę postawy życiowej. Każdy z nas powinien zastanowić się nad tym, co jest istotą chrześcijaństwa” – powiedział bp Jan Tyrawa. Ordynariusz diecezji bydgoskiej przewodniczył w Środę Popielcową Mszy św. w bydgoskiej katedrze.

Biskup podkreślił, że chodzi o radykalne opowiedzenie się za Chrystusem i związanie z nim swojej przyszłości. Hierarcha uważa, że najważniejszym momentem życia osoby wierzącej powinno być nawrócenie. – Mówiąc o nawróceniu, bardzo często spłycamy i banalizujemy jego znaczenie. Kiedy chrześcijaństwo mówi o tak ważnym akcie, ma na myśli to, co człowiekowi może się zdarzyć tylko raz w życiu – podkreślił biskup bydgoski.

Biskup Tyrawa stwierdził, że czas czterdziestodniowego oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa powinien w człowieku wzbudzić konieczność zmiany dotychczasowego życia. – Powinniśmy uznać je za mało ważne. Jeżeli nie będzie w nas takiego zwrotu, to nasze chrześcijaństwo zostanie zakwestionowane. Będzie przechodziło w codzienną rutynę – powiedział.

Z okazji rozpoczynającego się Wielkiego Postu ordynariusz wystosował również specjalny list, który został odczytany we wszystkich kościołach diecezji bydgoskiej. Hierarcha napisał, że jest to czas, który wzywa wszystkich do nawrócenia, umartwienia i pokuty, a jednocześnie stawia przed koniecznością postawienia pytań o sens egzystencji w wymiarze ostatecznego celu i codzienności. „Zauważmy, że rozpoczęciu okresu Wielkiego Postu towarzyszy zawsze wymowny znak posypania głów popiołem, co jeszcze wyraźniej ma nas ukierunkować na prawdę o znikomości naszego przemijającego życia i potrzebie szukania jego głębszego sensu”.

Biskup Tyrawa podkreślił, że oprócz wymownego symbolu posypania głów popiołem niezwykłym znakiem, który towarzyszy każdemu chrześcijaninowi podczas Wielkiego Postu, jest krzyż. „Krzyż, jaki Chrystus wziął na swoje ramiona, pozwala nam przejść przez trudne doświadczenia, wobec których stawia nas życie: choroba, cierpienie, niepowodzenie i osamotnienie. Wszystko to jesteśmy zdolni unieść tylko dlatego, że mamy wzór w Chrystusie i możemy Go naśladować. Pamiętajmy, że ostatecznie Droga Krzyżowa zakończyła się zmartwychwstaniem” – napisał pasterz diecezji.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki