W całej Polsce 18 lutego został zainaugurowany 40. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Przebiegał on pod hasłem: „Maryjo, pozwól nam żyć w trzeźwości”. Jednym z głównych celów Tygodnia jest kształtowanie odpowiedniej postawy wiernych wobec alkoholików.
W wielu diecezjach zaplanowano liczne spotkania modlitewne o trzeźwość Polaków. – Ten czas ma pomóc ludziom Kościoła, a poprzez nich – osobom, które są od niego oddalone, w dostrzeżeniu ogromnego problemu w naszym narodzie. Problemu, który niestety wzrasta – powiedział ojciec Marek Karczewski ze Zgromadzenia Ducha Świętego. Diecezjalny duszpasterz do spraw apostolstwa trzeźwości w Bydgoszczy oraz współtwórca znanej audycji radiowej „Jestem alkoholikiem” uważa, że o alkoholizmie mówi się zdecydowanie za mało. – Ta tragedia dotyka nie tylko osobę pijącą, ale również jej rodzinę. Problem narasta również wśród młodego pokolenia, co będzie miało katastrofalne skutki, kiedy ci ludzie zaczną zakładać rodziny – stwierdził.
Na każdy dzień 40. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu przygotowano, w oparciu o główne hasło, oddzielne rozważania. – Nasze działania duszpasterskie mają przede wszystkim wymiar modlitewny, bowiem dotarcie w sposób bezpośredni do pijących jest często niezwykle trudne. Ci ludzie są z dala od Kościoła. Dopiero w późniejszym stadium trzeźwienia następuje powrót do Boga i wyższych wartości. Dlatego osoby, które rozpoczynają trzeźwe życie, trzeba najpierw otoczyć opieką modlitewną i duszpasterską – podkreślił ojciec Karczewski CSSp.
„Maryjo, pomóż rodzinom alkoholików i pijaków”, „Maryjo, pomóż uczestnikom spotkań w grupach samopomocowych” – to tylko niektóre z rozważań, jakie były podejmowane przez duszpasterzy trzeźwości. – W życiu każdego człowieka ważną rolę odgrywa matka. To najczęściej ona dostrzega problem nadużywania alkoholu. Również w całym apostolstwie trzeźwości podstawą jest Maryja, która może wyprosić prawdziwe uzdrowienie – podkreślił ojciec Marek Karczewski CSSp.
Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który zakończył się 24 lutego, był realizowany w ramach duszpasterstwa, które stawia sobie za cel: wyrobienie odpowiedniej postawy u wiernych wobec alkoholików, wychowanie do trzeźwości, kształtowanie nowych obyczajów oraz osobisty przykład abstynencji i modlitwy. Duszpasterstwo trzeźwościowe w Polsce prowadzi się m.in. przez głoszenie kazań, katechez oraz prowadzenie nabożeństw.