Logo Przewdonik Katolicki

Depresja nastolatka - sygnały ostrzegawcze

PK
Fot.

Problem ze zmiennością nastrojów kilkunastoletniego dziecka polega nie tylko na tym, że są nieprzyjemne dla otoczenia i nieprzewidywalne. Niektórzy rodzice zamartwiają się, czy ich syn lub córka nie cierpią na jakiś rodzaj choroby afektywnej. Dlatego warto zwracać uwagę na następujące sygnały:   bezsenność   zaburzenia odżywiania (objadanie się, diety, głodzenie...

Problem ze zmiennością nastrojów kilkunastoletniego dziecka polega nie tylko na tym, że są nieprzyjemne dla otoczenia i nieprzewidywalne. Niektórzy rodzice zamartwiają się, czy ich syn lub córka nie cierpią na jakiś rodzaj choroby afektywnej. Dlatego warto zwracać uwagę na następujące sygnały:

•  bezsenność
•  zaburzenia odżywiania (objadanie się, diety, głodzenie się)
•  zaniedbanie higieny osobistej, ubioru
•  pozostawanie w łóżku bez wykazywania chęci wstania
•  pozostawanie cały dzień w swoim pokoju
•  częsty płacz
•  apatia
•  unikanie towarzystwa przyjaciół i rodziny.

Dodatkowo może się pojawić wagarowanie, obsceniczny, agresywny język (u osoby dotąd kulturalnej), nadużywanie leków lub uciekanie się do narkotyków w celu poprawy nastroju.

Gdy wystąpi większość powyższych sygnałów, należy zwrócić się do specjalisty – terapeuty. W rezultacie dziecko może dostać leki antydepresyjne lub zostać zapisane na psychoterapię. Ważne, by nie lekceważyć powyższych sygnałów, zwłaszcza jeżeli pojawiły się u dziecka myśli samobójcze. To jest poważny problem, zaufaj swoim instynktom, nie wahaj się udać do specjalisty.

W niektórych przypadkach okresy depresji mogą być przedzielone okresami podwyższonego nastroju, kiedy dziecko jest bardzo gadatliwe, wydaje się tryskać niespożytą energią, podejmuje wiele działań i rzuca się w wir życia towarzyskiego (często niestety „eksperymentując” seksualnie). Występowanie na zmianę apatii i podniecenia jest objawem choroby afektywnej dwubiegunowej (mania-depresja) i także wymaga interwencji specjalisty.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki