Tłumy, nie tylko miłośników filmu, zjawiły się 15 lutego na spotkaniu z reżyserem Krzysztofem Zanussim. Znany twórca, członek m.in. Papieskiej Rady do spraw Kultury, przyjął zaproszenie do comiesięcznego „salonu dyskusyjnego” biskupa Jana Tyrawy.
Było o czym posłuchać, było o co pytać. Gość z pasją opowiadał o swoich kontaktach akademickich, artystycznych – wykłady profesora Krzysztofa Zanussiego zamawiane są przez uczelnie na całym świecie. Reżyser niemal nieustannie podróżuje. Także do miejsc, w których chrześcijański światopogląd, akcentowany w jego twórczości, jest przyjmowany z rezerwą, czy bywa odrzucany. Zanussi nie boi się polemiki z gospodarzami. – W wielu zachodnich krajach rzeczywiście próbuje się mnie „zawstydzić” faktem, iż przyjeżdżam z „niepostępowej”, katolickiej Polski. Mam się tłumaczyć za naszą rzekomą „nietolerancję”, „wstecznictwo”, nieakceptację aborcji itd. Kiedyś w Holandii sięgnąłem po logikę absurdu. Odwróciłem pytanie, wyraziłem pozorną zgodę. Ale dlaczego, spytałem, skoro aborcja jest dozwalana tylko do któregoś tygodnia, w imię „tolerancji” nie znieść i tego ograniczenia? Kiedy bowiem człowiek ma największe kłopoty ze swymi dziećmi? – Gdy one dorastają! Może i wówczas powinien mieć prawo, aby decydować o ich życiu albo śmierci? A kiedy będą dorosłe, ewentualnie sięgniemy po eutanazję… Jak wolność, to wolność! Taki wywód na słuchaczy podziałał… – opowiedział reżyser. Dziesiątki innych epizodów złożyły się na fascynującą prelekcję poświęconą wzajemnym relacjom kultur, religii, cywilizacji.
Nadzieja jest młoda
Mimo licznych rozterek Zanussi stara sie oceniać moralną kondycję współczesnego człowieka z dużym kredytem zaufania i optymizmu. Dyskusję podsumował: – Widzę wokół wielu młodych ludzi, którzy nie chcą już żyć bez celu, bez refleksji. Działają, pomagają innym. Między innymi dzięki nim wciąż mogę wierzyć w człowieka wzrastającego, czyniacego swój świat piękniejszym.
Kolejnym gościem biskupa Jana będzie historyk Instytutu Pamięci Narodowej, dr Jan Żaryn. Temat spotkania (22 marca, kuria diecezjalna, godz. 19): „Prześladowanie Kościoła katolickiego w okresie Milenium Chrztu Polski”.
Krzysztof Zanussi
Urodzony w roku 1939 w Warszawie. Z wykształcenia fizyk, filozof i reżyser. Scenarzysta. Zasiada i działa w wielu polskich i zagranicznych organizacjach twórczych. Od roku 1980 kierownik artystyczny, a potem dyrektor Studia Filmowego „Tor”. W filmach skupiony na ukazywaniu moralnych dylematów, poszukiwaniu wartości etycznych. Laureat branżowych konkursów i festiwali. Niektóre scenariusze i realizacje: „Struktura kryształu” (1969 r.), „Iluminacja” (1972 r.), „Barwy ochronne” (1976 r.), „Z dalekiego kraju” (1981 r.), „Życie za życie” (1991 r.), „Brat naszego Boga” (1997 r.), „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” (2000 r.), „Persona non grata” (2005 r.), „Solidarność, Solidarność…” (2005 r.).