Logo Przewdonik Katolicki

Z ludu wzięci

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Kapłani z Bydgoszczy spotkali się na wspólnej modlitwie pokutnej, której w bydgoskiej katedrze przewodniczył bp Jan Tyrawa. Ordynariusz diecezji bydgoskiej podkreślił, że potrzebna jest nieustanna refleksja nad grzechem i słabością natury ludzkiej. W homilii, którą podczas nabożeństwa wygłosił bp Tyrawa, pojawiło się wiele pytań skierowanych do kapłanów. Może w naszych...

Kapłani z Bydgoszczy spotkali się na wspólnej modlitwie pokutnej, której w bydgoskiej katedrze przewodniczył bp Jan Tyrawa. Ordynariusz diecezji bydgoskiej podkreślił, że potrzebna jest nieustanna refleksja nad grzechem i słabością natury ludzkiej.

W homilii, którą podczas nabożeństwa wygłosił bp Tyrawa, pojawiło się wiele pytań skierowanych do kapłanów. „Może w naszych sercach rodzi się bunt. Dlaczego każą nam gromadzić się tutaj i wyznawać grzechy? Czyż naszą winą było to, że kiedy zgłaszaliśmy się do seminarium, zakładano nam teczkę? Czyż naszą winą było to, że w pracy duszpasterskiej natrafialiśmy na przeszkody, które wynikały z ogólnej sytuacji?”.

Hierarcha podkreślił trudną sytuację, w jakiej znajdował się ówczesny Kościół. „Ileż na ten temat mogą powiedzieć ci księża, którzy budowali świątynie. Ileż mogą powiedzieć ci duszpasterze, którzy w szczerości i gorliwości swojego serca gromadzili wokół siebie dzieci i młodzież, aby pomóc im w dorastaniu – dodał.

Biskup Tyrawa wystosował specjalny list do duchowieństwa, w którym poinformował o utworzeniu Międzydiecezjalnej Komisji Historycznej dla Archidiecezji Gnieźnieńskiej. „Wyzwaniem chwili – w myśl Memoriału – jest także stawanie w prawdzie i wejście na drogę pokuty przez tych spośród nas, którzy w swoim życiu mieli nieszczęście przeżyć, budzący niepokój sumienia, epizod współpracy niegodnej kapłana. Pierwszym zaś krokiem na tej drodze niech będzie pokorne przyznanie się i wyznanie winy Biskupowi, który jako Pasterz i Ojciec ma prawo pierwszy się o tym dowiedzieć” – czytamy.

W modlitwie pokutnej wziął udział kanclerz Kurii Diecezjalnej, ks. dr Lech Bilicki. „Ksiądz, jak każdy inny człowiek, może mieć w życiu pewne słabości. To, co działo się w mrocznej przeszłości, bardzo trudno jednoznacznie ocenić. Niestety, wiele osób ocenia tamte wydarzenia zbyt pochopnie. Jako duchowni jesteśmy świadomi swoich błędów, zaniedbań oraz grzechów. Chcemy pokazać, że modlitwa ekspiacyjna jest zawsze najlepszą drogą do nawrócenia”.

Duchowni z diecezji bydgoskiej modlili się w godzinie Bożego Miłosierdzia przed obliczem Matki Bożej Pięknej Miłości oraz w poszczególnych dekanatach.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki