Logo Przewdonik Katolicki

Rekolekcje inne niż wszystkie

Michał Bondyra
Fot.

Choć są już wakacje, mówimy o szkole... Ale Szkoła Kontaktu z Bogiem jest inna. Nikt nie straszy w niej sprawdzianami ani nie stawia ocen. Szkoła Kontaktu z Bogiem to rekolekcje według metody św. Ignacego z Loyoli, w których może uczestniczyć młodzież w wieku od 16 do 23 lat. Odbywają się w ciągu całego roku w różnych miastach Polski. Najpierw jezuici przyjeżdżają...

Choć są już wakacje, mówimy o szkole... Ale Szkoła Kontaktu z Bogiem jest inna. Nikt nie straszy w niej sprawdzianami ani nie stawia ocen.

– Szkoła Kontaktu z Bogiem to rekolekcje według metody św. Ignacego z Loyoli, w których może uczestniczyć młodzież w wieku od 16 do 23 lat. Odbywają się w ciągu całego roku w różnych miastach Polski. Najpierw jezuici przyjeżdżają do szkół. Wtedy uczniowie biorą udział w interaktywnej katechezie, podczas której otrzymują zaproszenie do udziału w rekolekcjach. Każdego roku zakonnicy odwiedzają około pięćdziesięciu szkół średnich. Bywa, że później chce się zapisać co piąta osoba, która widziała prezentację.

 

O rekolekcjach ignacjańskich często słyszy się, że są bardzo trudne i wymagające. Mimo to, jak Ojciec mówi, chętnych do uczestnictwa w SKB nie brakuje. Jaki jest program dnia podczas takich nietypowych rekolekcji?

– Młodzież z łatwością wchodzi w klimat całkowitego milczenia. Dzięki temu może w dobrych warunkach pogłębiać swoją relację z Bogiem. Codziennie są cztery medytacje, a przed nimi wprowadzenia, czyli tzw. punkta. Jest też Msza św., czas na indywidualny spacer i lekturę Pisma Świętego. I oczywiście na posiłki.

 

Wspomniał Ojciec o milczeniu. Pewnie właśnie to jest w SKB najtrudniejsze?

– Uczestnicy rekolekcji milczą przez cały czas ich trwania, czyli trzy lub cztery dni (zależy, czy jest to I, czy II stopień SKB). Raz dziennie rozmawiają około dwudziestu minut ze swoim kierownikiem duchowym. Ale najtrudniejsze i najważniejsze jest doświadczenie spotkania z Bogiem i z samym sobą. Istotą tego jest modlitwa. Jej trzon stanowi Słowo Boże, na którym opiera się SKB. Choć bez komputera, telewizji i komórki, młodzi chcą odprawiać takie rekolekcje. W ciągu siedmiu lat uczestniczyło w nich już kilka tysięcy osób.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki