Logo Przewdonik Katolicki

Z drewna czy ceramiki?

Architekt
Fot.

Dokonując wyboru materiałów, z których postawimy nasz dom, musimy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim o charakterze i technologii wybranego rodzaju budynku, jego architekturze. Dobór materiałów zależy także od rodzaju elewacji, pokrycia dachu. Nie kupujmy materiałów podczas podejrzanych promocji, za okazyjnie niskie ceny. Niewielu stać na popełnienie błędów, których naprawa...

Dokonując wyboru materiałów, z których postawimy nasz dom, musimy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim o charakterze i technologii wybranego rodzaju budynku, jego architekturze. Dobór materiałów zależy także od rodzaju elewacji, pokrycia dachu.

Nie kupujmy materiałów podczas podejrzanych promocji, za okazyjnie niskie ceny. Niewielu stać na popełnienie błędów, których naprawa może słono kosztować. Niestety, niesolidni producenci i sprzedawcy zdarzają się wszędzie, również w budownictwie. To przecież ogromny rynek.

Dobre rady
Warto polegać na informacjach znajomych, a przede wszystkim swojego kierownika budowy. Zawsze możemy poprosić go o poradę i wskazanie właściwych materiałów pochodzących z pewnych źródeł.

Z rezerwą podchodźmy do informacji zawartych w kolorowych czasopismach, także tych o charakterze poradników budowlanych. Często nie jesteśmy w stanie odróżnić obiektywnego artykułu konsumenckiego od sponsorowanego artykułu reklamowego.

Jak najbliżej natury
Przy wyborze materiałów do budowy domu kierujmy się zasadą – jak najbliżej natury. To zawsze procentuje i wpływa dodatnio zarówno na wygląd domu, jak i samopoczucie jego mieszkańców. Dom w samej swej idei jest miejscem naturalnym życia człowieka. Nie otaczajmy się w nim plastikiem i innymi materiałami sztucznymi. Nie zastąpią nam one drewna, kamienia, ceramiki. Może najwyżej będą je nieudolnie imitować.

Oczywiście są elementy oprzyrządowania instalacyjnego czy chemii budowlanej, których zastosowanie jest naturalnym efektem rozwoju budownictwa i służy polepszeniu jakości rozwiązań technologicznych w budynku. Ale jak po latach będzie wyglądać np. rynna z tworzywa sztucznego, naśladującego miedź? Przecież nie spatynuje jak naturalna miedź. Nadal będzie kawałkiem plastiku, no może tylko bardziej wyblakłym.

Pamiętajmy, umiar dobry jest we wszystkim, także w kształtowaniu naszego otoczenia i środowiska, w którym żyjemy. Podnośmy standardy estetyki w budownictwie przede wszystkim poprzez wzajemne uzupełnianie się oraz szacunek dla istniejących wartościowych form.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki