Logo Przewdonik Katolicki

Ciepło czy cieplej?

Architekt
Fot.

Kiedy nasi przodkowie budowali swoje siedziby, nie było mowy o stosowaniu specjalnych materiałów, służących do zmniejszania emisji ciepła z wnętrza budynku. Budowano po prostu grube ściany. Ale dzisiaj, w dobie wciąż drożejących surowców energetycznych, przywiązywania uwagi do ekologicznych aspektów życia, istotne stało się to, ile energii zużyjemy do ogrzania naszego domu. O tym,...

Kiedy nasi przodkowie budowali swoje siedziby, nie było mowy o stosowaniu specjalnych materiałów, służących do zmniejszania emisji ciepła z wnętrza budynku. Budowano po prostu grube ściany.

Ale dzisiaj, w dobie wciąż drożejących surowców energetycznych, przywiązywania uwagi do ekologicznych aspektów życia, istotne stało się to, ile energii zużyjemy do ogrzania naszego domu. O tym, jak będzie wyglądała eksploatacja energii, musimy pomyśleć już na etapie projektowania domu. Oczywiście, ważne jest właściwe dobranie źródła ogrzewania domu, ale ponieważ ten trudny i szeroki temat nie jest moją specjalnością, chciałbym pokrótce zająć się raczej eliminacją ucieczki ciepła przez przegrody zewnętrzne budynku.

Norma cieplna
Normy i warunki właściwego docieplania określa tzw. norma cieplna. Najważniejszą wartością jest współczynnik przenikania ciepła. Obecnie jego maksymalna wartość dla ścian i dachów wynosi ok. 0,3. Dla porównania dobre okna zespolone (czyli podwójnie szklone w pojedynczej ramie) mają współczynnik równy 1,0-1,5.

Do dyspozycji mamy dwa popularne materiały izolacyjne: styropian i wełnę mineralną.

Ściany
To najważniejszy element oraz największa powierzchnia przegród zewnętrznych domu. Warstwa ocieplająca ścianę powinna być umieszczana od strony zewnętrznej i – w wypadku standardowych rozwiązań – mieć grubość ok. 12-15 cm, co jest wartością spełniającą obecną normę. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na miejsca wystawania ze ścian elementów typu zadaszenia, attyki czy płyty balkonów. Często nie są one właściwie zaizolowane, a to powoduje powstawanie tzw. mostka termicznego, czyli strefy swobodnego przenikania zimna i ciepła przez przegrodę. Istotne jest wykończenie wnęk okiennych i osadzenie okien tak, aby znalazło się w nich miejsce na warstwę docieplającą. Wreszcie ważne jest również ocieplenie ścian fundamentowych od zewnątrz przed zasypaniem ich ziemią, co spowoduje ograniczenie przenikania zimna z warstw przygruntowych pod podłogę znajdującą się na gruncie.

Podłoga
Podłoga przyziemia, czyli położona bezpośrednio na gruncie, wymaga ocieplenia od strony podłoża. Wykonuje się je za pomocą styropianu o zwiększonej twardości (ze względu na nacisk obciążenia użytkowego podłogi) oraz grubości około 5 cm. Styropian zabezpieczony folią zalewa się warstwą gładzi cementowej o grubości co najmniej 5 cm.

Dach
Jest narażony na przenikanie ciepła, promieniującego z dołu do góry. W wypadku dachu istotne jest również nagrzewanie połaci przez słońce, co powoduje wzrost temperatury pod pokryciem. Doświadczył tego każdy, kto latem przebywał na nieocieplonym poddaszu lub strychu. Najczęściej ocieplenie w dachu montowane jest pomiędzy krokwiami i z reguły ma grubość około 20 cm. Najwłaściwszym materiałem do zastosowania w wypadku poddaszy jest wełna mineralna. Ważne jest, aby warstwa ocieplająca schodząca do ścian zewnętrznych, połączyła się z ociepleniem pionowym w ścianie. W ten sposób stworzony zostanie układ zamknięty wokół domu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki