Logo Przewdonik Katolicki

Wybieramy działkę

Architekt
Fot.

Klient poprosił mnie o wykonanie projektu domu, który ma stanąć na niedawno zakupionej przez niego działce. Cieszył się, że nabył ją w miarę tanio i w ładnym miejscu, przy lesie. Po sprawdzeniu w gminie na planie miejscowym okazało się jednak, że teren ten przeznaczony jest pod uprawy i tereny leśne, a nie pod zabudowę. Powstał więc problem, bo zmiana w planie miejscowym to często...

Klient poprosił mnie o wykonanie projektu domu, który ma stanąć na niedawno zakupionej przez niego działce. Cieszył się, że nabył ją w miarę tanio i w ładnym miejscu, przy lesie. Po sprawdzeniu w gminie na planie miejscowym okazało się jednak, że teren ten przeznaczony jest pod uprawy i tereny leśne, a nie pod zabudowę.

Powstał więc problem, bo zmiana w planie miejscowym to często procedura długa, czasochłonna i zazwyczaj kosztowna. Każdy może wystąpić w miejscowym urzędzie gminy o wydanie wypisu i wyrysu z planu miejscowego, który jest pewną i konkretną informacją, co możemy na danym terenie wybudować. Jeżeli interesujący nas teren nie posiada aktualnego planu, to również nie będąc właścicielem, możemy wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla interesującej nas inwestycji. Jedyna reperkusja, jaka nam grozi, to fakt, że o naszym wniosku informowany jest również obecny właściciel działki.

Uzbrojenie działki
Przy wyborze terenu należy kierować się kilkoma sprawami. Podstawową jest oczywiście uzbrojenie, jakie jest doprowadzone do działki lub znajduje się na ulicy, do której teren przylega. Jeżeli nie są widoczne ewidentnie urządzenia sieciowe typu złącza, skrzynki instalacyjne i pomiarowe, trzeba dowiedzieć się, jakie są wydane opinie i warunki techniczne przez gestorów sieci na zasilenie danej działki.

Skąd słońce?
Niezwykle ważne jest też położenie działki w stosunku do stron świata. Ma to bowiem duże znaczenie przy późniejszym projektowaniu układu pomieszczeń w budynku oraz jego sytuowania na działce.

W tym przypadku ważne są również nasze indywidualne preferencje. Słońce będzie silnie świecić np. ze strony południowo-zachodniej. Sprawdźmy również dostęp działki do drogi publicznej, a jeżeli jest do prywatnej, to czy w akcie kupna zawarta zostanie klauzula dotycząca zagwarantowania nam korzystania z tej drogi.

Sąsiedztwo
Zorientujmy się także, jaka zabudowa znajduje się po sąsiedzku i jak jest zlokalizowana, czy nie ograniczy nam możliwości w optymalnym usytuowaniu budynku. Zdecydowanie lepiej, gdy wokół sąsiedzi już są, bo wówczas możemy zaprojektować swój dom, uwzględniając zastaną zabudowę. Pamiętajmy, że sąsiedzi to najlepsza broń na osoby niepożądane, kręcące się w okolicach naszej budowy.

A co w okolicy?
Warto zorientować się w planach gminy dotyczących okolicznych terenów. Gdzie znajduje się emitujący nieprzyjemne zapachy zakład produkcyjny czy duże gospodarstwo rolne? Pamiętajmy, że wygodny i utwardzony dojazd czy rozbudowa ulicy wiąże się ze zwiększeniem natężenia ruchu (przecież na osiedlu wszyscy będą posiadać samochód). Czy droga naszych dzieci do szkoły będzie bezpieczna? W jakiej odległości znajduje się przychodnia, sklep czy kościół? Czy będziemy się tutaj dobrze czuć?

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki