Logo Przewdonik Katolicki

Na drewnianym szkielecie

Magdalena Rak
Fot.

Gusta się zmieniają prawda znana od zawsze. To, co kiedyś nam się podobało, teraz niekoniecznie musi spełniać nasze oczekiwania. Wiadomo, że w pomieszczeniu, w którym nie czujemy się komfortowo, które stało się mało funkcjonalne źle się mieszka, odpoczywa i pracuje. Dlatego tak ważna jest możliwość łatwej przebudowy domu zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami...

Gusta się zmieniają – prawda znana od zawsze. To, co kiedyś nam się podobało, teraz niekoniecznie musi spełniać nasze oczekiwania. Wiadomo, że w pomieszczeniu, w którym nie czujemy się komfortowo, które stało się mało funkcjonalne – źle się mieszka, odpoczywa i pracuje. Dlatego tak ważna jest możliwość łatwej przebudowy domu zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami i upodobaniami jego mieszkańców.

Narodziny dziecka to rewolucja zarówno w rodzinie, jak i w domu, który trzeba dostosować do potrzeb małego mieszkańca.

Bez uciążliwego remontu
Początkowo dziecko może dzielić pokój z rodzicami, ale w miarę upływu czasu wygospodarowanie dodatkowego, osobnego pomieszczenia stanie się niezbędne.

W tej sytuacji nie pozostaje nic innego niż podzielenie dużego pokoju na dwa mniejsze poprzez postawienie ścianki działowej. W domu wybudowanym w systemie szkieletowym taka „operacja” jest prosta, szybka i nie wymaga uciążliwego remontu, tak jak w przypadku budynku murowanego.

Łatwość wykonania prac wynika z użycia prefabrykatów, które pozwalają np. na zamknięcie cyklu budowlanego całego domu w ekspresowym tempie ośmiu tygodni. Dodatkowo technologia szkieletu drewnianego jest technologią suchej budowy, dzięki czemu likwiduje się zawilgocenia budynku i może być on zamieszkały bezpośrednio po zakończeniu prac montażowych.

Szkieletowa technologia
Ci, którzy potrzebują poważniejszych zmian, mogą całkowiecie wyburzyć ściany i zaaranżować wnętrze na nowo. Można, na przykład, zrezygnować z jednej sypialni na rzecz powiększenia łazienki i rozbudowy garderoby. Umożliwia to zastosowanie belek dwuteowych Kronopol, które redukują liczbę ścian nośnych, a tym samym pozwalają na tworzenie dużych, otwartych przestrzeni. Szkieletowa technologia budowy domów drewnianych umożliwia również nadbudowę budynku, czyli powiększenie go o dodatkową kondygnację. Można przy tym odzyskać około 70 proc. materiałow konstrukcyjnych, co w znaczący sposób zmiejszy koszty remontu czy nadbudowy.

Zastosowanie specjalistycznych płyt Kronotec MDF zapewnia przy tym wysoką izolacyjność, pozwalającą na obniżenie kosztów ogrzewania, prądu oraz gazu, i jednocześnie umożliwia stałą wymianę powietrza w budynku.

Nowoczesne materiały oraz odpowiednia konstrukcja bryły zapewniają też wysoką odporność ogniową.

Z folią

Do termoizolacji ścian w domach o szkielecie drewnianym stosuje się najczęściej wełnę mineralną. Do tego celu mogą być też użyte płyty ze styropianu lub z włókien drzewnych.

Od zewnątrz domu ocieplenie osłonięte jest folią wiatroizolacyjną. Dzięki temu powietrze znajdujące się pomiędzy włóknami wełny mineralnej jest nieruchome, o prawie stałej temperaturze.

Od wewnątrz termoizolacja osłonięta jest szczelnie folią paroizolacyjną.W ten sposób ewentualne skraplanie się pary wodnej w warstwie wełny mineralnej lub w płytach z włókien drzewnych jest w bardzo dużym stopniu ograniczone. Gdyby tej folii nie było, materiały termoizolacyjne mogłyby zostać zawilgocone, co w rezultacie doprowadziłoby do zmniejszenia ich właściwości cieplnych. Podczas prefabrykacji oraz montażu elementów ściennych na budowie, folie wiatroizolacyjne i paroizolacyjne skleja się szczelnie taśmami samoprzylepnymi, by zapewnić ich ciągłość.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki