Logo Przewdonik Katolicki

750 lat Pobiedzisk

Marcin Makohoński
Fot.

W tym roku Pobiedziska obchodzą jubileusz 750-lecia nadania praw miejskich. Główne uroczystości rocznicowe odbyły się w minioną sobotę, 30 czerwca. Obchody jubileuszu nadania praw miejskich Pobiedziskom zainaugurowała uroczysta sesja Rady Miasta. Odsłonięto również i poświęcono pomnik Kazimierza Odnowiciela, który w 1048 roku nadał nazwę Pobiedziska niedużej miejscowości leżącej...

W tym roku Pobiedziska obchodzą jubileusz 750-lecia nadania praw miejskich. Główne uroczystości rocznicowe odbyły się w minioną sobotę, 30 czerwca.

Obchody jubileuszu nadania praw miejskich Pobiedziskom zainaugurowała uroczysta sesja Rady Miasta. Odsłonięto również i poświęcono pomnik Kazimierza Odnowiciela, który w 1048 roku nadał nazwę Pobiedziska niedużej miejscowości leżącej na szlaku handlowym z Gniezna do Poznania. W 1257 roku Przemysław I przyznał Pobiedziskom prawa miejskie.

W homilii wygłoszonej podczas uroczystej Mszy św. w kościele pw. św. Michała Archanioła abp Henryk Muszyński przypomniał, że źródłem inspiracji dla Kazimierza Odnowiciela była wiara w Boga, i ona właśnie znajdowała wyraz w jego czynach. – W herbie Pobiedzisk – tłumaczył Ksiądz Arcybiskup – znajduje się klęcząca postać króla. Ma nam ona przypominać, że jest Ktoś, kto ma moc większą niż człowiek, a człowiek dźwiga na sobie odpowiedzialność nie tylko przed innymi ludźmi, ale przede wszystkim przed Bogiem.

Po zakończeniu Mszy św. Tadeusz Dziuba, wojewoda wielkopolski oraz Michał Podsada, burmistrz Miasta i Gminy Pobiedziska, odznaczyli ponad 40 par małżeńskich medalami z okazji 50-lecia pożycia małżeńskiego, przyznanymi przez Prezydenta RP.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki