Logo Przewdonik Katolicki

600-lecie Zagórowa

Marcin Makohoński
Fot.

W dniach 23-24 czerwca społeczność miasta i gminy Zagórów świętowała jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich tej miejscowości. Obchody rocznicowe uświetniła uroczysta Msza św. sprawowana przez abp. Henryka Muszyńskiego, który dzień wcześniej został ogłoszony Honorowym Obywatelem Miasta i Gminy Zagórów. Na wstępie Eucharystii, sprawowanej w miejscowym kościele parafialnym pw....

W dniach 23-24 czerwca społeczność miasta i gminy Zagórów świętowała jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich tej miejscowości. Obchody rocznicowe uświetniła uroczysta Msza św. sprawowana przez abp. Henryka Muszyńskiego, który dzień wcześniej został ogłoszony Honorowym Obywatelem Miasta i Gminy Zagórów.

Na wstępie Eucharystii, sprawowanej w miejscowym kościele parafialnym pw. Apostołów Piotra i Pawła, przypomniano historię Zagórowa wraz z najważniejszymi datami, które widnieją w miejscowych kronikach. Wspominano pierwszy zapis o Zagórowie z 1240 roku oraz rok 1407, kiedy to król Polski Władysław Jagiełło wydał zezwolenie opatowi klasztoru w Lądzie na lokację miasta.

Uroczysta Msza św. była także okazją do poświęcenia wyremontowanego kościoła parafialnego, w ostatnim czasie poddawanego szeregowi prac konserwatorskich. Do tego wspólnego dzieła mieszkańców parafii i ich duszpasterzy nawiązał w wygłoszonej homilii abp Henryk Muszyński, wskazując na świątynię jako na miejsce inspiracji, gdzie złączone jest w jedno – to co dobre i piękne.

W jubileuszowej Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych, poczty sztandarowe oraz licznie przybyli mieszkańcy Zagórowa.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki