Logo Przewdonik Katolicki

600-lecie prymasostwa w Polsce

KAI | 28.03.17r
Fot. J. Andrzejewski

27 marca odbyło się sympozjum historyczne nt. dziejów i znaczenia godności Prymasa Polski.

Spotkanie wpisało się kalendarz wydarzeń organizowanych z okazji świętowanego w tym roku jubileuszu 600-lecia prymasostwa polskiego.
Sympozjum zorganizowało Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie we współpracy z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Fundacją św. Wojciecha-Adalberta. Przedsięwzięcie honorowym patronatem objął Prymas Polski abp Wojciech Polak, który witając obecnych zapowiedział oficjalnie jubileuszowe obchody, które rozpięte będą między tegorocznymi i przyszłorocznymi uroczystościami świętowojciechowymi.

„W doroczną uroczystość św. Wojciecha, 23 kwietnia br., pragniemy rozpocząć obchody 600-lecia prymasostwa w Polsce. Nawiązujemy w ten sposób nieco symbolicznie do roku 1417 i odbywającego się wówczas Soboru w Konstancji. Nie rozstrzygając przy tym historycznej kwestii samej genezy prymasostwa, pragniemy jedynie nawiązać do Historii Polski z 1417 roku Jana Długosza, w której m.in. czytamy, że arcybiskup gnieźnieński Mikołaj Trąba (…) uzyskał na mocy uroczystego przywileju oraz dekretu soboru w Konstancji publiczne ogłoszenie, że jest prymasem Kościoła polskiego. Od tej pory on sam i każdy jego następca w Kościele gnieźnieńskim podpisuje się jako arcybiskup i Prymas” – przypomniał abp Polak.

Tłumaczył również, że czas jubileuszowych obchodów - od 23 kwietnia 2017 r. do 29 kwietnia 2018 r., jest także ukłonem w stronę tych, którzy są skłonni łączyć nadanie prymasowskiego tytułu z rokiem 1418, uważanym przez nich za datę kanonicznego potwierdzenia prymasostwa.

„Wśród różnych wydarzeń zaplanowanych przez nas – spotkań, celebracji czy koncertów, niewątpliwie jedynym z priorytetowych wydaje się nam potrzeba solidnej refleksji historycznej nad samym pochodzeniem, zakresem uprawnień, rolą i znaczeniem prymasowskiego tytułu arcybiskupów gnieźnieńskich w dziejach i historii Kościoła w Polsce oraz państwa i narodu polskiego” – podkreślił abp Polak.

W programie sympozjum znalazły się trzy bloki wykładów nt. dziejów, spuścizny i znaczenia prymasostwa polskiego. Pierwszą prelekcję wygłosił abp senior Henryk Muszyński, który mówił o staraniach podjętych przez niego na rzecz powrotu godności Prymasa Polski do arcybiskupa gnieźnieńskiego. Duchowny ujawnił m.in. nieznane dotąd fragmenty korespondencji, jaką prowadził w tej sprawie z kard. Józefem Glempem.

Sylwetkę, działalności dyplomatyczną i biskupią pierwszego Prymasa Polski abp. Mikołaja Trąby przedstawił w zarysie prof. UAM dr hab. Jarosław Nikodem. Po przerwie zebrani mieli okazję wysłuchać kolejnych referatów m.in.: „Czterech prymasów czasów stanisławowskich”, „Kardynał Stefan Wyszyński - prymas czasu walki o rząd dusz” oraz „Przeobrażenia prymasostwa za kardynała Józefa Glempa” przygotowanych przez historyków z poznańskiego UAM, łódzkiej Społecznej Akademii Nauk oraz gnieźnieńskiego Archiwum Archidiecezjalnego.

Obok Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka i abp. seniora Henryka Muszyńskiego w sympozjum uczestniczyli także abp senior Józef Kowalczyk, bp Krzysztof Wętkowski i bp senior Bogdan Wojtuś. Obecni byli gnieźnieńscy duchowni i świeccy zainteresowani tematyką oraz klerycy gnieźnieńskiego seminarium, którzy gościli tego dnia kolegów z seminarium w Koszalinie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki