600-lecie prymasostwa w Polsce

27 marca odbyło się sympozjum historyczne nt. dziejów i znaczenia godności Prymasa Polski.
Czyta się kilka minut
Fot. J. Andrzejewski
Fot. J. Andrzejewski

Spotkanie wpisało się kalendarz wydarzeń organizowanych z okazji świętowanego w tym roku jubileuszu 600-lecia prymasostwa polskiego.
Sympozjum zorganizowało Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie we współpracy z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Fundacją św. Wojciecha-Adalberta. Przedsięwzięcie honorowym patronatem objął Prymas Polski abp Wojciech Polak, który witając obecnych zapowiedział oficjalnie jubileuszowe obchody, które rozpięte będą między tegorocznymi i przyszłorocznymi uroczystościami świętowojciechowymi.

„W doroczną uroczystość św. Wojciecha, 23 kwietnia br., pragniemy rozpocząć obchody 600-lecia prymasostwa w Polsce. Nawiązujemy w ten sposób nieco symbolicznie do roku 1417 i odbywającego się wówczas Soboru w Konstancji. Nie rozstrzygając przy tym historycznej kwestii samej genezy prymasostwa, pragniemy jedynie nawiązać do Historii Polski z 1417 roku Jana Długosza, w której m.in. czytamy, że arcybiskup gnieźnieński Mikołaj Trąba (…) uzyskał na mocy uroczystego przywileju oraz dekretu soboru w Konstancji publiczne ogłoszenie, że jest prymasem Kościoła polskiego. Od tej pory on sam i każdy jego następca w Kościele gnieźnieńskim podpisuje się jako arcybiskup i Prymas” – przypomniał abp Polak.

Tłumaczył również, że czas jubileuszowych obchodów - od 23 kwietnia 2017 r. do 29 kwietnia 2018 r., jest także ukłonem w stronę tych, którzy są skłonni łączyć nadanie prymasowskiego tytułu z rokiem 1418, uważanym przez nich za datę kanonicznego potwierdzenia prymasostwa.

„Wśród różnych wydarzeń zaplanowanych przez nas – spotkań, celebracji czy koncertów, niewątpliwie jedynym z priorytetowych wydaje się nam potrzeba solidnej refleksji historycznej nad samym pochodzeniem, zakresem uprawnień, rolą i znaczeniem prymasowskiego tytułu arcybiskupów gnieźnieńskich w dziejach i historii Kościoła w Polsce oraz państwa i narodu polskiego” – podkreślił abp Polak.

W programie sympozjum znalazły się trzy bloki wykładów nt. dziejów, spuścizny i znaczenia prymasostwa polskiego. Pierwszą prelekcję wygłosił abp senior Henryk Muszyński, który mówił o staraniach podjętych przez niego na rzecz powrotu godności Prymasa Polski do arcybiskupa gnieźnieńskiego. Duchowny ujawnił m.in. nieznane dotąd fragmenty korespondencji, jaką prowadził w tej sprawie z kard. Józefem Glempem.

Sylwetkę, działalności dyplomatyczną i biskupią pierwszego Prymasa Polski abp. Mikołaja Trąby przedstawił w zarysie prof. UAM dr hab. Jarosław Nikodem. Po przerwie zebrani mieli okazję wysłuchać kolejnych referatów m.in.: „Czterech prymasów czasów stanisławowskich”, „Kardynał Stefan Wyszyński - prymas czasu walki o rząd dusz” oraz „Przeobrażenia prymasostwa za kardynała Józefa Glempa” przygotowanych przez historyków z poznańskiego UAM, łódzkiej Społecznej Akademii Nauk oraz gnieźnieńskiego Archiwum Archidiecezjalnego.

Obok Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka i abp. seniora Henryka Muszyńskiego w sympozjum uczestniczyli także abp senior Józef Kowalczyk, bp Krzysztof Wętkowski i bp senior Bogdan Wojtuś. Obecni byli gnieźnieńscy duchowni i świeccy zainteresowani tematyką oraz klerycy gnieźnieńskiego seminarium, którzy gościli tego dnia kolegów z seminarium w Koszalinie.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł