Logo Przewdonik Katolicki

750-lecie lokacji Włocławka

Tomasz Sawic
Fot.

Dwudziestego ósmego lutego w Urzędzie Miasta odbyła się konferencja prasowa poświęcona tegorocznym obchodom 750-lecia istnienia Włocławka jako miasta. Pośród zaproszonych gości byli prof. dr hab. Krystyna Kamińska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz ks. prof. dr hab. Witold Kujawski - wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku i toruńskim UMK. Prezydent...

Dwudziestego ósmego lutego w Urzędzie Miasta odbyła się konferencja prasowa poświęcona tegorocznym obchodom 750-lecia istnienia Włocławka jako miasta. Pośród zaproszonych gości byli prof. dr hab. Krystyna Kamińska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz ks. prof. dr hab. Witold Kujawski - wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku i toruńskim UMK.Prezydent Włocławka Władysław Skrzypek powołał honorowy komitet obchodów jubileuszu, któremu będzie przewodniczył wraz z ordynariuszem diecezji włocławskiej Wiesławem Meringiem. Obchodom rocznicy pierwszej lokacji miasta będą towarzyszyły liczne sympozja i konferencje naukowe, organizowane przy współpracy uczelni włocławskich i toruńskich. Zorganizowanych będzie wiele wystaw okolicznościowych, konkursów i koncertów muzycznych. Centralne uroczystości odbędą się podczas tegorocznych Dni Włocławka, tj. w dniach 18 i 19 czerwca. Planowane jest wydanie publikacji na temat dziejów miasta.
Trzeciego marca prezydent Włocławka spotkał się w Warszawie z prezesem Narodowego Banku Polskiego prof. Leszkiem Balcerowiczem, w związku z planowaną emisją pozłacanej, kolekcjonerskiej monety o nominale dwóch złotych, upamiętniającej 750-lecie istnienia Włocławka jako miasta. Spotkanie zakończyło się porozumieniem, czego wynikiem będzie wprowadzenie do obiegu monety we wrześniu 2005 r. Profesor Balcerowicz przyjedzie do Włocławka i wręczy monety władzom miasta. Na awersie będzie widniał nominał monety, natomiast na rewersie, w zależności od wybranej wersji, logo Włocławka lub herb miasta.
W "Monografii Włocławka" ks. Michała Morawskiego czytamy: "Organizacja miejska we Włocławku (...), powstała nie od razu, ale po dłuższym procesie rozwojowym, którego zakończeniem jest zazwyczaj lokacja, czy też nadanie prawa niemieckiego. Ale i sama lokacja (...) nie jest chwilą przełomową w powstaniu miasta, jest bowiem tylko raczej sformułowaniem sytuacji prawnej miasta (...), lub przyjęciem doskonalszej formy ustrojowej i organizacyjnej przez miasto, które już przedtem mogło być miastem w znaczeniu gospodarczem. (...) Potwierdzeniem tego jest przywilej księcia kujawskiego i łęczyckiego Kazimierza z 1255 r., który nadaje na własność biskupów kujawskich t. zw. Miasto niemieckie (civitas theutonicalis), przylegające do miasta katedralnego Włocławka (civitas cathedralis Wladislavia), już dawniej biskupom nadanego, oraz zezwala biskupowi na lokowanie tego całego terytorjum na prawie niemieckim (...) Pierwsza lokacja całego miasta Włocławka na prawie niemieckiem przeprowadzona była dosyć wcześnie, jeszcze w XIII w., ale nie wcześniej jak po r. 1255. (...) Że lokacja zaraz nastąpiła jeszcze w XIII w., nie ulega wątpliwości, najpierw dlatego, że Włocławek był ważnym ośrodkiem handlowym (...), a następnie, jakkolwiek nie zachował się ten pierwotny przywilej lokacyjny, to jednak skądinąd wiadomo, że już w końcu XIII w. Włocławek posiada samorząd i urzędy, przewidziane prawem miejskiem niemieckiem, skoro pod r. 1301 jest wymieniony notarjusz czyli pisarz miejski we Włocławku". (M. Morawski, "Monografia Włocławka [Włocławia]", s. 11-13. Pisownia wg oryginału).

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki