Logo Przewdonik Katolicki

Dodatkowe metody budowania poczucia własnej wartości

PK
Fot.

1. Naucz dziecko autoafirmacji, czyli mówienia sobie pozytywnych zdań (poleca to także ojciec Anselm Grün), np. Potrafię poradzić sobie z tym problemem, potrzeba tylko wytrwałości. 2. Naucz dziecko zamieniania żądań na preferencje. Każdy z nas musi nauczyć się, że nic nie przychodzi automatycznie, bo mi się należy. Ucz mówienia np. Chciałabym...,...

1. Naucz dziecko autoafirmacji, czyli mówienia sobie pozytywnych zdań (poleca to także ojciec Anselm Grün), np. „Potrafię poradzić sobie z tym problemem, potrzeba tylko wytrwałości”.

2. Naucz dziecko zamieniania żądań na preferencje. Każdy z nas musi nauczyć się, że nic nie przychodzi automatycznie, „bo mi się należy”. Ucz mówienia np. „Chciałabym...”, zamiast „Kup mi...”. Jeżeli odmawiasz spełnienia życzenia i dziecko, choć rozczarowane, bez złości godzi się z tym, dostrzeż to i pochwal!

3. Zróbcie sobie zdjęcie rodzinne, na którym wszyscy, a szczególnie dzieci, macie radosne miny. Powieś odbitkę tego zdjęcia przy łóżku dziecka. Jest to delikatne przypomnienie, że nie jest na świecie samo, lecz że jest otoczone miłością. Wiele dzieci czuje czasem samotność i dlatego potrzebują zapewnienia o tym, że są kochane.

4. Zachęć dziecko do rozwijania hobby i zainteresowań. Gdy robimy coś, co nas pasjonuje, łatwiej o sukces, a nawet drobne sukcesy przyczyniają się do budowania poczucia wiary w swoje możliwości.

5. Śmiej się razem z dzieckiem i naucz je śmiania się z samego siebie. Dzięki poczuciu humoru i umiejętności zauważania u siebie śmiesznostek łatwiej radzimy sobie np. z krytyką. „Śmieją się ze mnie, że noszę aparat ortodontyczny i mają rację, bo szczęka wygląda jak za drutem kolczastym. I co z tego?”.

6. Zachęć dziecko do zrobienia „pozytywnej wizytówki”. Do każdej litery swego imienia dziecko dopisuje zaczynającą się od niej pozytywną cechę. Np. Szczerze kochający, Tryskający energią, Autentycznie oddany bratu, Samodzielny, Inteligentny, Uprzejmy STASIU.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki