Logo Przewdonik Katolicki

Kurs na miłość

Wojciech Nowicki
Fot.

Chcesz wypłynąć na szerokie wody miłości? Poznać jej prawdziwy smak? Przyjedź do Wołczyna k. Kluczborka. Bracia mniejsi kapucyni zapraszają na XIV Spotkanie Młodych Kapucyni zapraszają młodych w dniach od 16 do 21 lipca na mały rejs między niebem a wodą. Liczą, że do Wołczyna ściągnie prawdziwie żeglarska załoga. W tym roku wszyscy...

Chcesz wypłynąć na szerokie wody miłości? Poznać jej prawdziwy smak? Przyjedź do Wołczyna k. Kluczborka. Bracia mniejsi kapucyni zapraszają na XIV Spotkanie Młodych         Kapucyni zapraszają młodych w dniach od 16 do 21 lipca na mały rejs między niebem a wodą. Liczą, że do Wołczyna ściągnie prawdziwie żeglarska załoga. W tym roku wszyscy obierają „Kurs na miłość”. Dlaczego tym razem miłość? – Idziemy kluczem sakramentów. W ubiegłym roku tematem przewodnim była spowiedź, dwa lata wcześniej - Eucharystia – wyjaśnia o. Rafał Szymkowiak, jeden z organizatorów.

 

Młodzi wezmą na warsztat każdy etap miłości. Najpierw przypływ uczuć, czyli zakochanie, a następnie próbę wodowania – narzeczeństwo. Potem małżeństwo pod pełnymi żaglami i wreszcie wspólny rejs – macierzyństwo i ojcostwo. Na nudę nie będzie czasu. Dzień zwykle będzie rozpoczynał się Eucharystią, a potem wypełnią go warsztaty, spotkania, wspólne modlitwy i koncerty. Jedną z konferencji poprowadzi ks. Marek Dziewiecki, specjalista z zakresu wychowania w rodzinie, psycholog i duszpasterz. Młodych odwiedzi również ordynariusz diecezji kaliskiej, biskup Stanisław Napierała, oraz brat Justyn Rusin z Ukrainy.

W Wołczynie można poczuć bliskość Pana Boga. Zobaczyć, jak działa we wspólnocie. Można też się dobrze bawić i spojrzeć na rzeczywistość z innego punktu widzenia. Opowiada o tym jedna z uczestniczek: „Właśnie podczas tych rekolekcji przeżyłam najwspanialszą, a za razem najdziwniejszą spowiedź mojego życia, po której miałam wrażenie, że unoszę się nad ziemią. Tam też poznałam kogoś, kto stał się moim przyjacielem... I mimo że już dawno wiedziałam, że facet w brązowym wdzianku to też człowiek, to tutaj jeszcze bardziej się o tym przekonałam. Patrząc na kapucynów, którzy bawili się z nami, jedli wspólne posiłki i tak jak my słuchali konferencji, uświadomiłam sobie, że nie ważne, czy nosisz dżinsy, czy habit – Bóg kocha Cię tak samo”.

            Kapucynom udało się połączyć elementy modlitwy z elementami zabawy. – Wykształciła się przez lata taka formuła, że jest miejsce i na modlitwę, i na to, by trochę poszaleć podczas koncertów – mówi o. Rafał Szymkowiak. Jak się udaje to połączenie? O. Rafał: - Jak na razie efekt jest ciekawy. Choć każde spotkanie to szukanie nowego bukłaku do nowego wina. Potwierdza to młodzież, która na forum internetowym wołczyńskich spotkań dzieli się wrażeniami z poszczególnych konferencji i koncertów. Barbet, która była już na siedmiu spotkaniach, najbardziej chwali konferencje z udziałem reżysera Krzysztofa Zanussiego i aktora Jerzego Stuhra. Inni forumowicze z uznaniem wspominają księży Dzikiego czy Pawlukiewicza. Wszyscy zachwalają atmosferę podczas koncertów i dobrą zabawę bez względu na muzyczny gatunek. Internauta o pseudonimie Sowa pisze: „Same koncerty to legenda Spotkań Młodych. Podoba mi się ten moment, kiedy po ostrym koncercie stajemy do modlitwy. Te kilkaset ciężko oddychających, umorusanych, szczęśliwie zmęczonych ludzi powoli się wycisza”. W tym roku do tańca poderwą zespoły: 30/40/70, Illuminandi, Siloe, Anti Babilon System, Raz Dwa Trzy, Recingulum i Kap Band.

            O. Rafał zapewnia, że są jeszcze wolne miejsca. Na wyjazd można zapisać się w każdej chwili.

 

 

 

Idziemy do Boga nie drogą, lecz miłością.

[Św. Augustyn]

 

Rozkład jazdy

Spotkanie rozpocznie się w poniedziałek 16 lipca o godz. 17.30. Na dobry początek zagra zespół 30/40/70, a późnym wieczorem br. Maciej Zinkiewicz poprowadzi nabożeństwo na rozpoczęcie.

Będzie można się wyspać. Śniadania będą dopiero o godz. 8. Po nich modlitwa poranna i Eucharystia, a następnie konferencja. O godz. 13 będzie przerwa na obiad, a po nim spotkania w grupach i kolejna konferencja. Na kolację młodzi spotykają się o godz. 18.

Wieczorami będą koncerty. We wtorek zagra zespół Illuminandi, w czwartek – Siloe i Anti Babilon System, a w piątek – Raz Dwa Trzy, Recingulum i Kap Band.

We wtorek przedpołudniową konferencję poprowadzi ks. Marek Dziewiecki. W środę Mszę św. odprawi biskup Stanisław Napierała. Tego dnia wieczorem będzie możliwość spowiedzi.

Spotkanie zakończy w sobotę 2 lipca Eucharystia, której będzie przewodniczył brat Waldemar Korba, prowincjał braci mniejszych kapucynów.

 

Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Trzeba pamiętać, że Spotkanie Młodych w Wołczynie to rekolekcje. A więc na pierwszym miejscu jest Pan Bóg i chęć spotkania z Nim; dopiero potem koledzy i koleżanki. Uczestnicy spotkania starają się stworzyć wspólnotę. Bracia zachęcają do jak najczęstszego uśmiechania się i okazywania sobie życzliwości. A także dzielenia się tym, co się ma oraz dbania o porządek.

Uczestnicy spotkania muszą wziąć ze sobą sprzęt biwakowy, czyli namiot, śpiwór, menażkę, miskę do mycia i latarkę. Młodzi zakwaterowani są na polu namiotowym niedaleko kościoła. Pola są ogrodzone i pilnowane non stop przez braci, służby porządkowe i policję. Bracia zachęcają do przyjazdu także pary, ale z góry zastrzegają, że chłopaki i dziewczyny śpią osobno. Cisza nocna obowiązuje od godz. 23. Nie ma też mowy o papierosach, alkoholu ani narkotykach. Pobyt kosztuje 40 zł (opłata na miejscu).

Więcej informacji można zasięgnąć na stronie: www.wolczyn.kapucyni.pl

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki