Logo Przewdonik Katolicki

Szaweł słuchał i uwierzył

ks. Rafał Działak
Fot.

Co to takiego ten kurs Szaweł? pytali w ubiegłym roku gimnazjaliści przygotowujący się do sakramentu bierzmowania w parafii Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli. Nie bardzo wiedzieli, dlaczego proponuje się im udział w jakimś kursie i czemu ma to służyć. Tegoroczni kandydaci nie zadawali już pytań po co i dlaczego. Wiedzieli od starszych kolegów, że kurs to rekolekcje ewangelizacyjne,...

Co to takiego ten kurs Szaweł? – pytali w ubiegłym roku gimnazjaliści przygotowujący się do sakramentu bierzmowania w parafii Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli. Nie bardzo wiedzieli, dlaczego proponuje się im udział w jakimś kursie i czemu ma to służyć.

Tegoroczni kandydaci nie zadawali już pytań po co i dlaczego. Wiedzieli od starszych kolegów, że kurs to rekolekcje ewangelizacyjne, podczas których mogą otrzymać dar wiary, dobrze przygotować się do godnego przeżycia sakramentu bierzmowania i rozpocząć życie, w którym na pierwszym miejscu będzie Jezus. Program rekolekcji został opracowany w oparciu o nowe metody i środki ewangelizacji. Młodzież uczestnicząca w kursie podąża za Szawłem, odkrywając podstawowe prawa życia duchowego. Wędrówka rozpoczyna się poznaniem postaci Szawła. Wysłuchał on tylko jednego kazania, wygłoszonego przez św. Szczepana – i to z pozycji prześladowcy Kościoła. Jednak dzięki temu, że słuchał Bożego słowa w drodze do Damaszku, otrzymał dar wiary. Od tej chwili przyjmie umysłem i sercem, kim jest Jezus Chrystus. Rekolekcje pomagają zrozumieć wagę sakramentu chrztu św., aby bierzmowanie było osobistym, świadomym i dobrowolnym potwierdzeniem wyboru oddania życia Jezusowi. W dniu chrztu dokonali tego rodzice; teraz młodzi ludzie sami mogą potwierdzić, że chcą żyć dla Jezusa. Kurs pozwala przeżyć autentyczne nawrócenie, by ci, którzy przez chrzest zostali zanurzeni w tajemnicy śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, rzeczywiście „umarli dla grzechu, a żyli dla Boga”.

Dziwią się niektórzy rodzice, jak to jest możliwe, że „po zajęciach w Ośrodku św. Maksymiliana nasze dzieci są inne”. Skoro młodzi słuchają Bożego słowa, to rodzi się w nich autentyczna wiara, i to Bóg daje tę łaskę. Stąd nieoczekiwane nawrócenie, nagłe odwrócenie się od myślenia tylko po ludzku i rozpoczęcie drogi, do której kluczem jest Ewangelia Jezusa. W dwóch turach kursu Szaweł (20-22 IV i 4-6 V) udział wzięło 170 gimnazjalistów i nieliczni licealiści. Co dalej? Szaweł będzie szedł za Jezusem dzięki wspólnocie Kościoła; uczestnicy rekolekcji mogli doświadczyć, jak bardzo potrzebny jest żywy Kościół. W wielu sercach zrodziło się pragnienie, by iść dalej tworząc wspólnotę, która się modli, rozważa Słowo Boże i sprawuje pamiątkę Pana – Eucharystię.

W niedzielę 10 czerwca ponad 200 osób przyjęło sakrament bierzmowania z rąk biskupa diecezjalnego Wiesława Alojzego Meringa. W ten sposób został uwieńczony trud duszpasterzy par. Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli z ks. prał. Józefem Nocnym na czele, trud s. Małgorzaty i katechetów – osób odpowiedzialnych za formowanie młodych do życia zgodnego z Ewangelią, do odpowiedzialności za budowanie żywego Kościoła.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki