Logo Przewdonik Katolicki

Za Zduńskiej Woli na Jasną Górę

ks. Rafał Działak
Fot.

Zduńska Wola miasto, w którym w 1894 r. przyszedł na świat Rajmund Kolbe, późniejszy św. Maksymilian. 18 sierpnia 1907 r. Rajmund Kolbe przyjął sakrament bierzmowania w kościele Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli, choć rodzina Kolbe mieszkała wówczas w Pabianicach. Co sprawiło, że przyszły święty przyjął sakrament bierzmowania w kościele, będącym dziś sanktuarium...

Zduńska Wola – miasto, w którym w 1894 r. przyszedł na świat Rajmund Kolbe, późniejszy św. Maksymilian. 18 sierpnia 1907 r. Rajmund Kolbe przyjął sakrament bierzmowania w kościele Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli, choć rodzina Kolbe mieszkała wówczas w Pabianicach. Co sprawiło, że przyszły święty przyjął sakrament bierzmowania w kościele, będącym dziś sanktuarium jego urodzin i chrztu św.?

Okoliczności były wyjątkowe, bowiem Rajmund, uczestnicząc w misjach prowadzonych w Pabianicach przez ojców franciszkanów, zapragnął zostać kapłanem. Postanowił wraz ze swoim bratem Franciszkiem wstąpić do Niższego Seminarium Duchownego we Lwowie, czyli do ówczesnego gimnazjum. Zanim jednak to uczynił, chciał pożegnać się z rodziną, która z wyjątkiem najbliższych, mieszkała w Zduńskiej Woli. Kiedy tu przyjechał, jedyną wówczas parafię w Zduńskiej Woli wizytował bp Stanisław Zdzitowiecki, który udzielił bierzmowania grupie młodzieży i dorosłych, w tym także Rajmundowi Kolbe.

Chcemy uczcić tę rocznicę w czasie XVII Pieszej Pielgrzymki Zduńskowolskiej na Jasną Górę, trwającej od 22 do 29 sierpnia 2007 r. Pomocą będzie nam hasło, wspólne dla diecezji włocławskiej: „Przypatrzmy się powołaniu naszemu”. Nabiera ono szczególnej wymowy w kontekście bierzmowania świętego rodaka. Przyjęcie chrztu i bierzmowania w jednej świątyni ma też wymiar teologiczny: wszak bierzmowanie jest pogłębieniem tego, co staje się podczas chrztu. Będziemy zatem przypatrywać się swojemu powołaniu, wypływającemu z przyjęcia sakramentów świętych, które wprowadzają w tajemnice Bożego życia.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki