Logo Przewdonik Katolicki

Autorytet dla młodych

Marcin Jarzembowski
Fot.

Delegacja młodzieży przywiozła do Bydgoszczy relikwie swojej patronki bł. Karoliny Kózkówny. Uroczystego powitania dokonał bp Jan Tyrawa. Ordynariusz diecezji bydgoskiej przewodniczył z tej okazji Mszy Świętej w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej. W ciągu roku relikwie będą wędrowały po parafiach na terenie diecezji bydgoskiej. To szczególne wydarzenie jest związane...

Delegacja młodzieży przywiozła do Bydgoszczy relikwie swojej patronki bł. Karoliny Kózkówny. Uroczystego powitania dokonał bp Jan Tyrawa. Ordynariusz diecezji bydgoskiej przewodniczył z tej okazji Mszy Świętej w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej.

W ciągu roku relikwie będą wędrowały po parafiach na terenie diecezji bydgoskiej. – To szczególne wydarzenie jest związane z 20-leciem beatyfikacji Karoliny Kózkówny oraz przygotowaniem do kanonizacji. Chcemy, aby w Polsce ten kult jeszcze bardziej się ożywił. Jednocześnie ma to być impuls do powstawania nowych oddziałów Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży – powiedział ks. dr Mirosław Gogolik, koordynator przewiezienia relikwii do Bydgoszczy. Jego zdaniem, osoba błogosławionej powinna być dla młodych wzorem do naśladowania. – Poprzez swoją postawę życiową, obronę dziewictwa oraz wiary pokazuje nam, jak pobożnie żyć. W wielu młodych wzbudza to podziw. Chcemy również pokazać, że Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży jest pewną alternatywą, której poszukuje młody człowiek – dodał ks. Gogolik.

Eucharystia była transmitowana przez Telewizję Polską na teren całego województwa kujawsko-pomorskiego. W wygłoszonej homilii bp Jan Tyrawa podkreślił, że Karolina Kózkówna powinna być przykładem dla młodych. – Jest doskonałym wzorem dla tych, którym przyszło żyć w czasach, kiedy wszystkie autorytety zostały sfalsyfikowane. Błogosławiona ma być drogowskazem w codzienności, w której sztucznie przedłuża się młodość, a później – kiedy się kończy – człowiek ma zniknąć z naszej świadomości, bo nie ma dla niego miejsca – mówił. Hierarcha uważa, że bardzo często jedynym symbolem młodości jest ciało. – Nie jako wyraz człowieka, jego duchowości, uczuć, ale prymitywne narzędzie użycia. Świat nie chce zauważyć konsekwencji z tego wynikających. To są narkotyki, seks i zjawisko singli, czyli życia w pojedynkę, w nudzie i banale. Młodzież poprzez tę peregrynację chce swoim rówieśnikom przybliżać ideały, które są dla nich jedynym ratunkiem – dodał bp Tyrawa.

Dla wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży peregrynacja to umocnienie. – Dzisiaj witamy naszą patronkę. My, młodzi, potrzebujemy takich świadectw po to, aby się nie zagubić – powiedziała Milena Leśniewska. – Z dnia na dzień czujemy, że jesteśmy bliżej niej. To wydarzenie pokazuje nam, że błogosławiona Karolina była kimś wielkim i jest godna naśladowania – dodała Monika Piasecka.

Peregrynacja jest elementem ogólnopolskiego programu przygotowanego przez Radę Krajową Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Zakończy się w kolejną rocznicę beatyfikacji Karoliny Kózkówny, czyli w czerwcu 2008 roku. Szczątki patronki młodzieży przywiezione z sanktuarium w Zabawie będą również wędrowały z pątnikami w lipcu na Jasną Górę.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki