Logo Przewdonik Katolicki

Duch Pański napełnił okrąg ziemi

Maciej Rakowski MSF
Fot.

W ramach wizytacji kanonicznej dekanatu tuliszkowskiego, w par. św. Jana Chrzciciela w Liścu Wielkim w niedzielę 24 czerwca przebywał biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering. Podczas Eucharystii pasterz diecezji udzielił sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej młodzieży gimnazjalnej. Msza św., podczas której ks. biskup Mering udzielił młodym sakramentu bierzmowania rozpoczęła...

W ramach wizytacji kanonicznej dekanatu tuliszkowskiego, w par. św. Jana Chrzciciela w Liścu Wielkim w niedzielę 24 czerwca przebywał biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering. Podczas Eucharystii pasterz diecezji udzielił sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej młodzieży gimnazjalnej.

Msza św., podczas której ks. biskup Mering udzielił młodym sakramentu bierzmowania rozpoczęła się o godz. 9. W dialogowanej homilii ksiądz biskup zaakcentował wyraźnie ważność sakramentu chrztu św. Podkreślił, że chrzest, jako brama sakramentów, otwiera możliwość skutecznego korzystania z następnych łask Bożych, mogących spłynąć tylko drogą sakramentalną, jak również warunkuje on ważność innych sakramentów.

Sakrament dojrzałości chrześcijańskiej przyjęło 90 osób, które wcześniej intensywnie przygotowywały się do jego przyjęcia poprzez uczestnictwo w lekcjach religii, Mszach Świętych i nabożeństwach okresowych, takich jak: Droga Krzyżowa, Gorzkie żale, nabożeństwo majowe, jak również w coniedzielnych spotkaniach katechetycznych prowadzonych przez proboszcza parafii ks. kan. Stanisława Kazimierza Włodarkiewicza.

Większość z nas rozumie, że dzisiaj, kiedy niszczone są podstawowe normy życia religijnego i moralnego młodzież powinna być silna wewnętrznie, aby przeciwstawiać się i dawać dobre świadectwo; by móc wypłynąć na głębię. Niech dary Ducha Świętego otrzymane w sakramencie bierzmowania oraz za wstawiennictwem patrona parafii w Liścu, św. Jana Chrzciciela, wzmacniają młodych w ich dorosłym życiu chrześcijańskim.

*
Modlitwa o dary Ducha Świętego


Nazwa Lisiec Wielki wymieniona jest w pismach abp. gnieźnieńskiego Jana Łaskiego, autora statutów synodalnych wydanych w 1521 r. Była to własność królewska; kościół parafialny, zbudowany z modrzewia, istniał już na początku XVI w.; został zbudowany za czasów króla Zygmunta I Starego. Od początku patronem parafii był św. Jan Chrzciciel.

W 1868 r. kościół uległ zniszczeniu. Na jego miejscu w latach 1878-1885 został wzniesiony nowy, zbudowany w stylu neogotyckim, konsekrowany w 1901 r. Wewnętrzne ściany kościoła pokryte są polichromią, którą w 1908 r. namalował Aleksander Przewalski, uczeń Jana Matejki, architekt i malarz z Kalisza. Polichromię tę odnowiono w roku 2000.

W XX wieku proboszczami parafii w Liścu byli: ks. Sebastian Zabłocki (1862-1921), ks. Bronisław Mikusiński (1921-1939), ks. Stefan Gajewski (1939-1952), ks. Mieczysław Wesołowski (1952-1954), ks. Jan Grzyb (1954-1967), ks. Ireneusz Gmachowski (1967-1975), ks. Zygmunt Grynagiel (1975-1993). Ks. kan. Stanisław Włodarkiewicz pełni funkcję proboszcza od 1993 r.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki