Logo Przewdonik Katolicki

W skrócie

Jadwiga Knie-Górna
Fot.

W uroczystość świętych Piotra i Pawła zmarł w wieku 86 lat emerytowany metropolita Lublany abp Alojzij Szusztar. W latach 1971-1976 był pierwszym sekretarzem generalnym Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Obowiązki arcybiskupa stolicy Słowenii pełnił w latach 1980-1997. W tym czasie był również pierwszym przewodniczącym nowo utworzonej po powstaniu niepodległej Słowenii...

» W uroczystość świętych Piotra i Pawła zmarł w wieku 86 lat emerytowany metropolita Lublany abp Alojzij Szusztar. W latach 1971-1976 był pierwszym sekretarzem generalnym Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Obowiązki arcybiskupa stolicy Słowenii pełnił w latach 1980-1997. W tym czasie był również pierwszym przewodniczącym nowo utworzonej po powstaniu niepodległej Słowenii miejscowej Konferencji Episkopatu.

» Konkretną inicjatywą charytatywną rozpoczęły się obchody uroczystości Apostołów Piotra i Pawła w Antiochii, czyli Antakii, będącej obecnie portem śródziemnomorskim na południu Turcji w pobliżu granicy z Syrią. Z tej okazji otwarto tam centrum „Millenium”, sfinansowane w dużej mierze przez włoską Caritas. Jest to zespół budynków, zawierający mieszkania dla ludzi ubogich i w podeszłym wieku oraz pomieszczenia do zajęć rekreacyjnych i kulturalnych.

» Tradycyjnie już w okresie wakacji Taizé przeżywa prawdziwe oblężenie. Od końca czerwca do września ekumeniczną wspólnotę braci odwiedzi prawdopodobnie ok. 30 tys. młodych z całego świata. Każdego tygodnia w tej małej francuskiej wiosce w Burgundii można spotkać przedstawicieli kilkudziesięciu narodowości oraz najróżniejszych Kościołów i tradycji chrześcijańskich.

» Benedykt XVI mianował abp. Claudio Mari Cellego nowym przewodniczącym Papieskiej Rady Środków Społecznego Przekazu. Uchodzi on za twórcę watykańskiego Internetu. Dotychczasowy szef Rady – amerykański hierarcha abp John Patrick Foley, który pełnił to stanowisko ponad 23 lata, obecnie stanął na czele Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Jerozolimskiego. Nowy przewodniczący Papieskiej Rady abp Claudio Maria Celli urodził się 20 lipca 1941 r. w Rimini. Święcenia kapłańskie przyjął 19 marca 1965 r. Wkrótce rozpoczął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej. To on w jej imieniu podpisał 30 grudnia 1993 r. słynny Układ Podstawowy z Izraelem, który doprowadził następnie do nawiązania pełnych stosunków dyplomatycznych przez Stolicę Apostolską z tym państwem.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki