Logo Przewdonik Katolicki

II Spotkanie Rodzin Szensztackich

Marcin Makohoński
Fot.

W dniach od 29 czerwca do 1 lipca w Kolankowie i Bydgoszczy odbywało się II Spotkanie Związku Rodzin Szensztackich. Do uczestników formacyjno-modlitewnego spotkania, obok wielu zaproszonych gości, przybył także abp Henryk Muszyński, który przewodniczył uroczystej Mszy św. Na miejsce Spotkania Rodzin Szensztackich, które odbyło się w minionym tygodniu, wybrano Dom Królowej Jedności,...

W dniach od 29 czerwca do 1 lipca w Kolankowie i Bydgoszczy odbywało się II Spotkanie Związku Rodzin Szensztackich. Do uczestników formacyjno-modlitewnego spotkania, obok wielu zaproszonych gości, przybył także abp Henryk Muszyński, który przewodniczył uroczystej Mszy św.

Na miejsce Spotkania Rodzin Szensztackich, które odbyło się w minionym tygodniu, wybrano Dom Królowej Jedności, należący do Katolickiego Stowarzyszenia Rodzin „Tęcza”. I choć niełatwo ten dom odnaleźć pośród łąk i lasów w pobliżu Łabiszyna, to na spotkanie rodzin szensztackich przybyło do niego ponad 70 osób. Byli wśród nich pielgrzymi z archidiecezji gnieźnieńśkiej, diecezji bydgoskiej oraz z innych miejsc w Polsce oraz goście z zagranicy.


Mimo zmiennej pogody Msza św. sprawowana była na powietrzu

Jednym z głównych punktów, prawdziwie rodzinnego spotkania, była uroczysta Msza św., której przewodniczył abp Henryk Muszyński. Arcybiskup gnieźnieński wygłosił również okolicznościową homilię. – Podstawowym i fundamentalnym ośrodkiem formacji jest i pozostanie na zawsze rodzina – mówił Ksiądz Arcybiskup. – Tam, gdzie zawodzi rodzina, współczesnego człowieka zaczynają formować środki społecznego przekazu, zastępując ojca i matkę. Zaciera się wówczas różnica pomiędzy ideologią a rzeczywistością, pomiędzy ideą a życiem. Istnieją jednak inicjatywy, takie jak wasza, które usiłują przeciwdziałać temu i przywracać rodzinie jej pierwotne, zamierzone przez Boga miejsce. Właśnie rodzina jest bowiem miejscem niezastąpionym, w którym ojciec i matka ustanowieni przez Boga formują nowe pokolenie w duchu Chrystusowej Ewangelii, w duchu wspólnoty i jedności.

Trzydniowe spotkanie wypełniły radosne śpiewy, modlitwy i liczne świadectwa. Ich ukoronowaniem była wspólna pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, zwanego także sanktuarium Zawierzenia na bydgoskich Piaskach.

„Szensztacki Związek Rodzin jest cząstką międzynarodowego Ruchu Szensztackiego, którego nazwa wywodzi się od miejscowości Schönstatt w Niemczech. Tam właśnie na początku naszego stulecia powstał i obecnie znajduje się centrum Ruchu. Ruch został założony przez sługę Bożego ojca Józefa Kentenicha (1885-1968). Zasadniczym celem Ruchu Szensztackiego jest religijne i moralne odnowienie świata poprzez wychowanie nowego człowieka – żyjącego na co dzień Ewangelią, głęboko religijnego, wewnętrznie wolnego, odpowiedzialnego za siebie i za innych oraz za wspólnotę Kościoła. Nowy człowiek to taki, w którym istnieje harmonia pomiędzy tym co ludzkie, a tym co Boże.

Głównym celem Związku Rodzin jest natomiast religijno-moralna odnowa świata poprzez realizację katolickiego ideału małżeństwa i rodziny. Rodziny te pragną ukazać współczesnemu światu wielkość, piękno i świętość życia małżeńskiego i rodzinnego…”.

bp Bogdan Wojtuś
„Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę” Gniezno 1998

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki