Logo Przewdonik Katolicki

Bydgoski Szensztat

Marcin Jarzembowski
Fot.

W Bydgoszczy na Piaskach odbyły się główne uroczystości związane z 5. rocznicą poświęcenia sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej oraz 20. rocznicą działalności Ruchu Szensztackiego na terenie diecezji bydgoskiej. Gościem specjalnym był ojciec Arkadiusz Sosna, krajowy duszpasterz Ruchu Szensztackiego. Na całym świecie istnieje około 200 sanktuariów szensztackich, w Polsce...

W Bydgoszczy na Piaskach odbyły się główne uroczystości związane z 5. rocznicą poświęcenia sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej oraz 20. rocznicą działalności Ruchu Szensztackiego na terenie diecezji bydgoskiej. Gościem specjalnym był ojciec Arkadiusz Sosna, krajowy duszpasterz Ruchu Szensztackiego. Na całym świecie istnieje około 200 sanktuariów szensztackich, w Polsce powstało ich zaledwie sześć.

W obchodach obu jubileuszów wzięło udział pół tysiąca osób. Na Piaski dotarła pielgrzymka osób niewidomych i niedowidzących oraz pielgrzymka rodzin szensztackich z diecezji toruńskiej.

W wygłoszonej homilii ojciec Arkadiusz Sosna nawiązał do ewangelicznego ziarna. Podkreślił prymat zawierzenia nad niecierpliwym oczekiwaniem na plon. Ukazał podobieństwo „tajemnicy mocy ukrytej w ziarnie” z 20-letnią historią Ruchu Szensztackiego w metropolii gnieźnieńskiej, a później – bydgoskiej.

Jak przyznaje siostra Virginia Zawadzka, każdy jubileusz jest dobrą okazją do dziękowania za to, czego Pan Bóg dokonuje przez ręce słabych i niegodnych ludzi. – Nasze dzieło, mimo niepozornych i trudnych początków, rozrosło się wśród rodzin i młodzieży i mocno zakorzeniło się w diecezji. Dla mnie jest to też oznaka, że Pan Bóg znalazł dobry grunt w sercach ludzi i odpowiedź na swoje wezwanie.

Do sanktuarium Zawierzenia z każdym rokiem przybywa coraz więcej grup i osób – także spoza Ruchu Szensztackiego. Organizowane są tu liczne spotkania, dni skupienia i rekolekcje. – Wielu ludzi doświadczyło tutaj łaski związanej z pogłębieniem ufności i odnalezieniem siebie w Bogu – podkreśla siostra Estera Balcer. Jej zdaniem, rodziny i małżeństwa potrzebują dzisiaj takiego miejsca, w którym pomaga im się „umacniać wzajemną więź miłości, lepiej rozumieć współmałżonka, dopomagać sobie w problemach wychowawczych”. – To owocuje jakąś więzią z tym miejscem i doświadczeniem łaski Bożej – dodaje.

Ludwika Bodzek na trwałe związała się z Szensztatem. – Współtworzymy to dzieło dzięki siostrom, które nam pokazały ideał Szensztatu. Nasze życie skupiło się wokół tego ruchu – tłumaczy. Państwo Bodzek całą rodziną aktywnie uczestniczą w Ruchu. – Dzieci nie wyobrażają sobie życia bez Szensztatu. To jest świadectwo całej rodziny, które zaowocuje wśród młodszego pokolenia.

Poświęcenie sanktuarium Zawierzenia na Piaskach odbyło się 16 czerwca 2001 roku – dokonał go abp Henryk Muszyński. Obecnie – wszędzie tam, gdzie żyją członkowie Ruchu – powstają sanktuaria, które są wiernymi kopiami kaplicy z Szensztatu. Na całym świecie istnieje ich około 200. W Polsce powstało dotychczas sześć – w Świdrze i Józefowie koło Warszawy, w Winowie koło Opola, w Koszalinie – na Górze Chełmskiej, w Zabrzu-Rokitnicy i w Bydgoszczy na Piaskach.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki