Dlaczego w rekolekcjach powołaniowych uczestniczy tak niewiele młodych osób? Jak rozwijać i ubogacać te rekolekcje? Jakie czynniki decydują o dobrym przebiegu parafialnych spotkań dla młodzieży ponadgimnazjalnej? Jakie są blaski i cienie tej pracy formacyjnej? Te pytania były jednymi z ważniejszych postawionych podczas posiedzenia Archidiecezjalnej Rady Duszpasterskiej, które odbyło się w sobotę 10 marca w parafii pw. Nawiedzenia NMP w Chodzieży.
Zadaniem duszpasterstwa powołaniowego – podkreślał obecny na posiedzeniu bp Bogdan Wojtuś – jest przede wszystkim pomoc młodemu człowiekowi w osobistym spotkaniu z Bogiem, niezależnie od tego, czy spotkanie to odbywać się będzie na drodze życia kapłańskiego, zakonnego czy małżeńskiego.
Na podstawie doświadczeń zespołu pastoralnego działającego przy parafii pw. Nawiedzenia NMP w Chodzieży próbowano określić najbardziej istotne elementy, jakie decydują o skuteczności parafialnych spotkań dla młodzieży ponadgimnazjalnej. Najważniejsze z nich to ustalenie planu działań dostosowanego do potrzeb konkretnej grupy, współpraca z rodzicami oraz podejmowanie pracy w małych grupach. Podczas obrad zauważono także trudności wynikające z niechęci dyrekcji niektórych szkół do bezpłatnego udostępniania pomieszczeń oraz sprzętu audio-video, co wielokrotnie komplikuje działania duszpasterskie, których adresatem są dzieci i młodzież. W czasie posiedzenia zwrócono również uwagę na problem młodzieży, która emigruje w poszukiwaniu pracy, a powraca do parafii, przygotowując się do zawarcia sakramentu małżeństwa. Zastanawiano się, jaką przyjąć wobec nich formę bezpośredniego przygotowania do przyjęcia tego sakramentu.