Thomas Merton: "Dziennik azjatycki"
Natalia Budzyńska
Fot.
Thomas Merton
Dziennik azjatycki
Salwator 2007
Wydawnictwo Salwator wznowiło znaną książkę, dziennik z ostatnich miesięcy życia słynnego trapisty, autora wielu pozycji dotyczących medytacji, duchowości i modlitwy. Merton, członek wspólnoty mnichów trapistów w Gethsemani, znajdującym się w amerykańskim stanie Kentucky, w wieku 50 lat zaczął pogłębiać swoją duchowość,...
Thomas Merton
„Dziennik azjatycki”
Salwator 2007
Wydawnictwo Salwator wznowiło znaną książkę, dziennik z ostatnich miesięcy życia słynnego trapisty, autora wielu pozycji dotyczących medytacji, duchowości i modlitwy. Merton, członek wspólnoty mnichów trapistów w Gethsemani, znajdującym się w amerykańskim stanie Kentucky, w wieku 50 lat zaczął pogłębiać swoją duchowość, studiując wschodnią filozofię zen. Jako znak Opatrzności odczytał fakt zaproszenia go przez benedyktynów do wygłoszenia referatu na konferencji w Bangkoku w 1968 roku. Planowana podróż zaczęła się rozrastać: wyjechał w połowie października, zapiski urywają się 8 grudnia. W ciągu tego czasu odwiedził, oprócz swoich współbraci, również klasztory buddyjskie, co było zawsze jego marzeniem. „Zależy mi na tym, aby czerpać z wielowiekowych źródeł monastycznej wizji i doświadczenia” – pisał.
W tym ubogaceniu Wschodem widział podniesienie wartości własnego życia zakonnego. Równocześnie zdawał sobie sprawę z tego, że innym może wystarczać bogata i pełnowartościowa tradycja Zachodu. „Dziennik” jest pasjonującym dokumentem podróży w głąb Azji i duszy.