26 lutego zebrała się w Poznaniu, pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, Archidiecezjalna Rada Duszpasterska. Głównym tematem jej obrad był obecny stan duszpasterstwa w parafiach.
Po wspólnym odmówieniu Nieszporów arcybiskup metropolita zaprezentował nowy statut Rady, a następnie powołał nowych jej członków: ks. Waldemara Hanasa i ks. Adama Kalbarczyka, którego jednocześnie ustanowił sekretarzem tejże Rady.
Narastająca laicyzacja
W pierwszej części zebrania podjęto próbę podsumowania praktycznego funkcjonowania Parafialnych Rad Duszpasterskich, po zakończeniu ich pierwszej kadencji. Omówiono także Archidiecezjalny Program Duszpasterski. Tę problematykę przedstawili: ks. Kazimierz Wencel, ks. Krzysztof Michalczak i ks. Stefan Schudy. W żywej dyskusji, która nastąpiła później, wyrażono przekonanie, iż obecnie w duszpasterstwie trzeba zwrócić szczególną uwagę na przeciwdziałanie narastającej laicyzacji czy wręcz „poganieniu” naszego społeczeństwa. Podkreślano też, że sprawą absolutnie priorytetową jest objęcie planową i intensywną opieką duszpasterską młodzieży, która coraz bardziej traci kontakt z parafią, okazując niechęć do zrzeszania się w jakichkolwiek organizacjach kościelnych.
Duszpasterstwo klerykalne
Za niezwykle ważną uznano również potrzebę szerszego niż dotychczas zaangażowania wiernych świeckich w życie Kościoła, co wiąże się ze wzrostem ich świadomości przynależności do Kościoła i odpowiedzialności za niego. Od wielu proboszczów docierają też sygnały, iż coraz trudniej jest pozyskać świeckich do pracy w parafii, a w jej różnych gremiach spotkać można wciąż te same osoby. Jednocześnie zauważono, że duszpasterstwo naszych parafii jest ukształtowane bardzo klerykalnie. Widać to zwłaszcza wtedy, gdy jakiś ksiądz odchodzi z parafii. Okazuje się wówczas, że wspólnoty, które stworzył, szybko się rozpadają, gdyż nie są w stanie istnieć bez lidera, którym był kapłan. Dlatego księża powinni nauczyć się prowadzić parafię przy współudziale świeckich (na zachodzie Europy bez współdziałania laikatu jest to wręcz niemożliwe). Mało tego, powinni uczyć się dialogu ze świeckimi. Natomiast wierni świeccy potrzebują odpowiedniej formacji po to, by mogli stawać się liderami w swojej wspólnocie i brać na siebie odpowiedzialność za innych jej członków.
Czas na nową ewangelizację
W drugiej części spotkania ks. Dariusz Madejczyk przedstawił Dokument Synodalny o Ewangelizacji. Po nim księża Waldemar Szlachetka i Piotr Bączyk zaprezentowali program Rocznej Szkoły Ewangelizacji 2007, przygotowany i realizowany w formie kursów, rekolekcji i innych inicjatyw przez grupy Katolickiego Stowarzyszenia w Służbie Nowej Ewangelizacji „Wspólnota św. Barnaby”. Następne zebranie Rady Duszpasterskiej zostało zaplanowane na październik tego roku.
Zadaniem Archidiecezjalnej Rady Duszpasterskiej jest służenie ordynariuszowi w wypełnianiu jego misji pasterskiej i organizacji duszpasterstwa w diecezji. Ma ona uprawnienia doradcze i składa się z biskupów pomocniczych, przedstawicieli księży proboszczów, wikariuszy, sióstr zakonnych i osób świeckich z różnych środowisk i stowarzyszeń. Radę powołuje arcybiskup metropolita na okres pięciu lat.