Dzieła Papieża Jana Pawła II oraz pamiątki związane z jego pobytem w Polsce znajdą się w bibliotece papieskiej, która zostanie otwarta w sanktuarium maryjnym w Licheniu. – Chcemy ją udostępnić zwiedzającym 2 kwietnia, w drugą rocznicę śmierci Ojca Świętego – mówi ks. Zbigniew Krochmal, rzecznik prasowy sanktuarium.
Biblioteka będzie się mieściła w tzw. Papieżówce – domu, w którym Jan Paweł II mieszkał podczas wizyty w Licheniu (6-8 czerwca 1999 r.). W Fabryce Mebli Mirosławy i Jacka Twarogów „Ludwik Styl” z Rogoźna Wielkopolskiego, tej samej, w której w 1999 r. wykonano meble do apartamentu papieskiego, powstają regały na książki i gabloty z pamiątkami. Będą ustawione w liczącej ok. 30 mkw. dawnej jadalni. – Zamówiliśmy meble dębowe, nieco jaśniejsze od tych, które są w gabinecie papieskim i sypialni. Do kaplicy, przez którą przechodzi się do biblioteki, wstawimy stylową nastawę ołtarzową – opowiada ks. Krochmal. Księża marianie zgromadzili dzieła Papieża: encykliki, adhortacje, listy; zbierają albumy, filmy itp. eksponaty. – Jeśli ktoś zechce nam użyczyć lub podarować jakąś pamiątkę związaną z pobytem Ojca Świętego w Polsce, a zwłaszcza w Licheniu, będziemy wdzięczni – dodaje ksiądz rzecznik.
Licheńscy marianie zdecydowali też, że podczas rocznic związanych z osobą Jana Pawła II będą udostępniać pielgrzymom pokoje papieskie. Do tej pory zwiedzanie było ograniczone.
Podczas pobytu w Licheniu Papież spędził tu dwie noce; 7 czerwca rano odprawił nabożeństwo przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Bolesnej, na tę okazję wyprowadzonym z kościoła św. Doroty i ustawionym w ołtarzu polowym. Udzielił błogosławieństwa ponad 200 tys. pielgrzymów, a następnie zwiedził i pobłogosławił wznoszony kościół, który kilka lat później wyniósł do rangi bazyliki mniejszej.